Reklama

"Czarny tydzień" na światowych giełdach

Kończący się tydzień był po prostu tragiczny dla inwestorów giełdowych na całym świecie. Zeszłotygodniowa dewaluacja juana, wraz z coraz większymi obawami dotyczącymi kondycji gospodarczej Chin, które z każdym tygodniem wysyłają kolejne sygnały potwierdzające postępujące spowolnienie, powodują rozprzestrzenianie się niedźwiedzich nastrojów wśród inwestorów giełdowych.

Głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji azjatyckiej była publikacja przemysłowych indeksów PMI z Chin, przygotowywanych przez agencję Caixin, które tylko potwierdziły pogarszającą się kondycję chińskiego sektora przemysłowego, będącego jednym z najważniejszych elementów gospodarki Państwa Środka. Wynik na poziomie 47,1 pkt. był gorszy od konsensusu ekonomistów, którzy spodziewali się odczytu w wysokości 47,7 pkt., jednak przede wszystkim był to najgorszy wynik od 77 miesięcy.

Reklama

Niemiecki DAX stracił w tym tygodniu ponad 6%, japoński Nikkei 225 około 5,3%, brytyjski FTSE100 prawie 4,5%, a amerykański indeks S&P500, na którym dzisiejszy handel dopiero się rozpoczął, stracił w tym tygodniu już ponad 3,5%.

Taka skala wyprzedaży na światowych giełdach nie była obserwowana od dawna, a nastroje wśród inwestorów są coraz gorsze. Nie pomaga oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, która dotychczas dawała wsparcie amerykańskiej giełdzie. Jeszcze dwa tygodnie temu rynek kontraktów na stopę procentową wyceniał wrześniową podwyżkę z 56% prawdopodobieństwem - teraz, po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, jest to jedynie 34%. Tym razem inwestorzy giełdowi zdają się ignorować takie informacje, a w ich działaniach zauważalny jest wzrost niepewności i obaw dotyczących przyszłej kondycji globalnej gospodarki.

Podczas dzisiejszej sesji europejskiej nastąpiła próba odbicia na giełdach, po spadkach z ostatnich dni. Wsparcie nadeszło ze strony zaskakująco dobrych odczytów przemysłowych indeksów PMI, zarówno dla Niemiec, jak i całej strefy euro.

W przypadku największej gospodarki eurolandu wynik w wysokości 53,2 pkt. był zdecydowanie lepszy od prognoz rynkowych, które spodziewały się odczytu na poziomie 51,7 pkt. Dzięki temu giełdowe byki zyskały fundamentalne wsparcie, które później zostało potwierdzone przez dane makroekonomiczne ze strefy euro - indeks PMI dla przemysłu wyniósł 52,4 pkt. przy oczekiwaniach ekonomistów na poziomie 52,2 pkt. Te informacje pozwoliły na częściowe odzyskanie pewności przez stronę kupującą na europejskich giełdach, która w przedpołudniowych godzinach handlu zyskała przewagę i doprowadziła do zamknięcia luk spadkowych, powstałych na otwarciu notowań na poszczególnych giełdach. Ta sztuka udała się inwestorom na niemieckiej giełdzie - indeks DAX domknął lukę i obecnie jest notowany w okolicach 10350 punktów, oraz na parkiecie giełdowym w Paryżu, gdzie indeks CAC40 znajduje się aktualnie na poziomie 4700 punktów.

Na rynku walutowym największym zwycięzcą jest para EURUSD, która w minionym tygodniu zyskała blisko 2%, przekraczając poziom 1,13. Siła euro wynikała z dwóch czynników - pierwszy z nich to wyprzedaż dolara na szerokim rynku, a drugi to odwracanie pozycji carry trade na europejskiej walucie. Złoty przez cały tydzień pozostawał względnie stabilny w stosunku do głównych walut. Na koniec tygodnia kurs USDPLN wynosi 3,72, kurs GBPPLN to 5,836, CHFPLN znajduje się w okolicach 3,90, a za jedno euro zapłacimy już 4,20 zł.

Warto również wspomnieć o złocie, które w obliczu wzrostu globalnej niepewności na rynkach finansowych, ponownie dobrze spełnia funkcję bezpiecznej przystani. Kończący się tydzień jest najlepszym od stycznia tygodniem pod względem wzrostu cen złotego kruszcu, którego cena podczas dzisiejszego dnia osiągnęła poziom blisko 1170 dolarów za uncję. W trakcie ostatnich pięciu dni cena tego surowca wzrosła o blisko 3,5%.

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »