Reklama

Debiut Twittera na celowniku inwestorów

Obecny rok jak się okazuje jest wyśmienity dla amerykańskich akcji. Korzystają na tym również nowe oferty publiczne, których nie brakuje w tym roku. Twitter, czyli serwis do mikro - blogowania lub też "ćwierkania" również chce wykorzystać sprzyjającą koniunkturę na rynku i już dziś, 7 listopada akcje spółki zadebiutują na nowojorskim parkiecie.

Obecny rok jak się okazuje jest wyśmienity dla amerykańskich akcji. Korzystają na tym również nowe oferty publiczne, których nie brakuje w tym roku. Twitter, czyli serwis do mikro - blogowania lub też "ćwierkania" również chce wykorzystać sprzyjającą koniunkturę na rynku i już dziś, 7 listopada akcje spółki zadebiutują na nowojorskim parkiecie.

Oprócz dokonywania transakcji na rynku wtórnym inwestorzy lubią także odświeżyć swój portfel nowymi akcjami, które dopiero co pojawiają się w obiegu. W 2013 roku mieliśmy już sześć ofert publicznych, które zakończyły się dużym sukcesem a cena akcji tych spółek została podwojona w stosunku do ceny ofertowej. Takiego wyniku nie notowano od 2001 roku, co jest dużym zaskoczeniem.

Do grona tegorocznych rekordzistów można zaliczyć takie perełki jak Container Store - sieć sprzedaży rozwiązań do porządkowania i organizacji życia codziennego, kilku reprezentantów sektora spożywczego: Potbelly, Sprouts Farmers Market, Noodles & Co czy Voxeljet - producenta drukarek 3D oraz Benefitfocus świadczącego platformę dla usług w "chmurze". Większość z nich ciągle pozostaje powyżej ceny oferowanej z chwilą debiutu.

Reklama

Pytanie jakie pewnie zadają sobie uczestnicy rynku brzmi: czy Twitter może dołączyć do tego grona? Z głosów jakie pojawiają się na rynku może wynikać, że istnieje duże prawdopodobieństwo udanego debiutu kolejnej spółki z Doliny Krzemowej. Nawet jeśli akcje nie będą rosły w imponującym tempie pierwszego dnia to w mojej ocenie nie oznacza to, że w spółce nie drzemie duży potencjał. Zauważyli to również analitycy zajmujący się ofertą publiczną i w poniedziałek podniesiono cenę ofertową z 23 do 25 dolarów za akcję. Popyt na akcje wśród inwestorów instytucjonalnych był bardzo silny, jednak Twitter nadal chce sprzedać pakiet 70 mln akcji co podniesie kapitał o około 2 mld dolarów pod warunkiem wykonania opcji dodatkowego przydziału na 10,5 mln akcji. Prestiżu sytuacji dodaje fakt, że jest to najbardziej rozpoznawalna spółka od zeszłorocznego, głośnego debiutu portalu społecznościowego Facebook. Twitter posiada jednak mniej niż Facebook, bo około 230 milionów aktywnych użytkowników w tym szereg celebrytów, polityków czy aktywistów. Jednak dzięki sieci znaczników tak zwanych "hashtagów" o wiele łatwiej można wyłuskać cenną dla nas informację co jest dużym plusem serwisu. Porównując również kapitalizację tych dwóch portali to jest ona nieporównywalna, ponieważ Twitter będzie wart około 13,5 miliarda USD względem Facebooka wartego ponad 100 miliardów USD.

Oprócz pozytywnych komentarzy pojawiają się również wątpliwości co do modelu biznesowego, który może nie być do końca efektywny. Obawy dotyczą faktu, że zyski spółki zbyt mocno związane są z reklamami jakie sprzedaje serwis i dochodowość nie jest zdywersyfikowana na inne kanały. Twitter ma również jeden z największych wskaźników relacji przychodów do kosztów związanych z badaniami rozwojowymi. Z jednej strony zmniejsza to zyskowność biznesu, z drugiej zaś strony w długim terminie może wpływać pozytywnie na ogólny obraz spółki. Twitter zyskał sporo zwolenników dzięki kampanii reklamowej towarzyszącej debiutowi, w której szczególny nacisk kładziono na fundamenty biznesu.

Marcin Niedźwiecki

specjalista rynku CFD i Forex, City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »