Dekorelacja z europejskimi parkietami
Od początku tygodnia nasz parkiet porusza się w sposób dość zdekorelowany z tym co dzieje się na pozostałych, europejskich parkietach. O ile poniedziałkowe zamknięcie giełd chińskich mogło mieć wpływ na słabość rynku krajowego, o tyle dzisiejsze wzrosty w obliczu spadków w Europie Zachodniej wyglądają dość "podejrzanie".
Rynki na zachodzie Europy przejęły się co do zasady informacją o wpisaniu na czarną listę przez USA kolejnych, chińskich firm. Tym razem powodem "represji" ma być ich potencjalny udział w naruszaniu praw mniejszości etnicznych w Państwie Środka. W każdym razie sygnał ten jest dość niepokojący w obliczu mających rozpocząć się w czwartek w USA kolejnych rozmów przedstawicieli obu mocarstw.
To zaostrzenie nastrojów w światowym handlu nie przeszkodziło natomiast wzrostom na warszawskiej GPW. Sentyment inwestorów mogła poprawić lekka poprawa sytuacji w gospodarce niemieckiej, gdzie w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o +0,3 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. W dniu dzisiejszym indeks szerokiego rynku WIG, podobnie jak indeks dużych spółek WIG20 zwiększyły swoją wartość o blisko +0,5 proc. Poziom obrotów był też wyraźnie wyższy niż w poniedziałek i na szerokim rynku wyniósł on blisko 700 mln PLN, a wśród spółek z indeksu WIG20 obroty przekroczyły wartość 600 mln PLN. "Plusowo" zakończyły dzień również indeksy małych i średnich spółek. Indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o +0,4 proc., a indeks najmniejszych firm sWIG80 zyskał +0,7 proc.
Wśród spółek z indeksu WIG20 liderami wzrostów były mBank (+2,3 proc.) oraz Lotos (+2,1 proc.), a także kolejną, mocną sesję z rzędu zaliczyła PGE (+2 proc.). Kursowi mBanku obok ogólnego odreagowania na walorach niektórych instytucji finansowych pomogła z pewnością tocząca się na bieżąco dyskusja wokół możliwości przejęcia przez jednego z państwowych pożyczkodawców. Na przeciwległym biegunie znalazła się natomiast JSW, które tym razem zniżkowała o -4,7 proc. Poprawa klimatu wokół banków wsparła w dniu dzisiejszym m.in. również wyceny Idea Banku (+13,2 proc.) oraz Getinu (+11,2 proc.). Z drugiej jednak strony ponadprzeciętnie silnych spadków wyceny doświadczyła Astarta (-8,4 proc.), która tym samym kontynuowała swój silny trend spadkowy oraz EkoExport (-7,1 proc.), który koryguje swoją wycenę po wcześniejszych, silnych wzrostach.
Piotr Tukendorf