Reklama

Dobre dane makro z Chin wsparciem dla cen miedzi

Bieżący tydzień na rynku miedzi odznacza się zdecydowaną przewagą kupujących. Jeśli dzisiaj notowania tego surowca wyraźnie nie spadną, to będzie to najlepszy tydzień na tym rynku od czterech miesięcy. W ostatnich dniach stronie popytowej na rynku miedzi pomagał układ techniczny, a także spekulacje dotyczące możliwych działań stymulacyjnych ze strony chińskiego rządu.

Tymczasem dzisiaj rano kupującym sprzyjają dane makroekonomiczne z Chin, które w większości okazały się lepsze od oczekiwań. Dynamika PKB utrzymała się na poziomie 6,7 proc. rdr w II kwartale tego roku, podczas gdy spodziewano się jej spadku do 6,6 proc. Wyższe od oczekiwań okazały się dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. Także wartość nowych kredytów w czerwcu pobiła oczekiwania - jedynie inwestycje w aglomeracjach miejskich rozczarowały swoją dynamiką.

Reklama

Ogólnie więc dane makro z Chin zaskoczyły na plus - to zaś wpływa pozytywnie na ceny miedzi, ponieważ Chiny są największym jej konsumentem na świecie. Niekoniecznie to jednak wystarczy do tego, by dynamiczna zwyżka cen miedzi była kontynuowana - najbliższe poziomy oporu to okolice 2,25 USD (obecnie naruszony opór) oraz 2,30 USD za funt.

KAKAO

Przemiał kakao w Ameryce Północnej najwyższy od 2014 r.

Po dynamicznym spadku cen po wynikach referendum ws. Brexitu, notowania kakao w ostatnich tygodniach odrabiały straty. Bieżący tydzień na tym rynku upływa pod znakiem powolnego, ale systematycznego pięcia się cen kakao w górę. Obecnie, z technicznego punktu widzenia, notowania kakao poruszają się blisko oporu w okolicach 3160-3180 USD za tonę.

Wczoraj kupujących wspierały informacje dotyczące przemiału kakao w Ameryce Północnej. Jak podała National Confectioners Association (NCA), w II kwartale 2016 r. wyniósł on 124,4 tys. ton, co oznacza wzrost o 3,38 proc. w stosunku do roku poprzedniego i najwyższy wynik od III kwartału 2014 r.

Jednak inwestorzy przyjęli tę informację z ostrożnym pesymizmem. Zwiększony przemiał kakao prawdopodobnie nie oznacza bowiem istotnego wzrostu popytu na kakao w Ameryce Północnej - lecz raczej świadczy o tym, że producenci wyrobów czekoladowych sięgają po zapasy ziaren kakao ze względu na zmniejszoną ostatnio podaż tego surowca z Afryki Zachodniej.

Dorota Sierakowska

Dowiedz się więcej na temat: miedź | ceny miedzi | ze | tym | kakao

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »