Reklama

Dobre dane (z rynku pracy) już w cenach

Mijający tydzień zdominowała nerwowość związana z wymianą greckich obligacji. Wydaje się, iż rynkowe emocje były jednak nieco naciągane - od początku bowiem ryzyko totalnego niepowodzenia akcji było małe, podobnie mała była szansa na pełen udział prywatnych wierzycieli.

Wymianę długu na aktywa warte 70% mniej też trudno uznać za sukces, który rynki mogłyby świętować. Teraz jednak, gdy ten element niepewności jest za nami, inwestorzy mogą skupić się na danych - dzisiejszych z amerykańskiego rynku pracy i jutrzejszych (!) z Chin.

Grecja - temat zamknięty?

Według podanych dziś rano informacji wierzyciele prywatni posiadający 85,8% długu zgodzili się na wymianę na nowy dług z 53,5% redukcją zadłużenia i niższym kuponem. Pozostali posiadacze również dostaną nowe obligacje, ale będzie to wymiana przymusowa. O godz. 14.00 ISDA poda, czy jest to tzw. credit event (uruchamiający wypłatę odszkodowań z kontraktów CDS), ale niemal na pewno właśnie tak będzie.

Reklama

Temat Grecji nie jest jednak całkowicie zamknięty. W przyszłym miesiącu mają się tam odbyć wybory parlamentarne i ryzyko polityczne może jeszcze dać o sobie znać.

Draghi mgliście o perspektywach

Konferencja prezesa EBC po wczorajszym posiedzeniu nie przyniosła oczekiwanych rozstrzygnięć. Tak jak sądziliśmy, już pierwsze pytanie dotyczyło możliwości uruchomienia LTRO3. W odpowiedzi prezes Draghi zasugerował, iż EBC zrobił to, co do niego należało, a teraz odpowiedzialność spoczywa na rządach. Nie wykluczył jednak jednoznacznie możliwości uruchomienia takiego programu, tym samym nie dostarczając rynkowi pretekstu do zmiany (bardzo dobrego na tamten moment) nastroju.

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy już w cenach

Dziś poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy za luty. Będą one prawdopodobnie lepsze niż średnia z ostatnich pięciu miesięcy (183,5 tys.), ale gorsze od tych ze stycznia (243 tys.). Opublikowane dotąd wskaźniki (lepsze dane tygodniowe, nieco słabsze wskaźniki zatrudnienia PMI) sugerują odczyt na poziomie 200-250 tys.

Takie dane do tej pory były pozytywnie przyjmowane przez rynek. Teraz jednak może się to zmienić. Po pierwsze poprawa na rynku pracy jest już w dużym stopniu zdyskontowana przez rynek. Po drugie, po ostatnim wystąpieniu szefa Fed inwestorzy zaczęli zadawać sobie pytania, czy kombinacja drożejących paliw i lepszego rynku pracy nie sprawi, iż Fed nie będzie już przyjmował tak skrajnie gołębiej postawy. Wydaje się więc, iż do wywołania pozytywnej reakcji rynku potrzebny byłby odczyt na poziom 250 tys. lub więcej.

Na wykresach:

EURUSD, W1 - "greckie" wzrosty na parze EURUSD nie zmieniły jak dotąd obrazu na interwale tygodniowym, gdzie ubiegłotygodniowe objęcie bessy zapowiada dłuższe cofnięcie; taki obraz zostałby zmieniony jeśli notowania wzrosłoby powyżej poziomu 1,3330 - dlatego też należy bacznie obserwować reakcję rynku na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy

EURPLN, H4 - nawet jeśli "duża" struktura spadkowa (widoczna na interwałach W1 i D1) została już zakończona, to pierwsza próba korekty wzrostowej legła wczoraj w gruzach; sprzedający w imponującym stylu doprowadzili do retestu kluczowego poziomu 4,09, który na ten moment jest nierozstrzygnięty; znów wiele może zależeć od reakcji na dane z USA: jeśli będzie realizacja zysków, na wykresie EURPLN może powstać ciekawe podwójne dno, jednak naruszenie 4,09 oznaczałoby "cięcie" kolejnych stopów

OIL (Brent), D1 - na rynku ropy mamy sporo niezdecydowania, ale być może można je opisać jako korektę pędzącą stanowiącą falę czwartą 5-falowej struktury rozpoczętej w połowie grudnia; w takim scenariuszu powinniśmy teraz obserwować tworzenie się fali piątej, która powinna wynieść ceny ropy na nowe szczyty; scenariusz ten zostanie zanegowany, jeśli cena spadnie poniżej wsparcia 121,55 USD

Przemysław Kwiecień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »