Reklama

Duży wzrost wydobycia ropy w USA

Rosnące od kilku lat wydobycie ropy w USA zaczyna powoli zmieniać na sytuację na globalnym rynku ropy. Do tej pory zwiększona produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych przekładała się na silny wzrost zapasów surowca, utrzymywanie się blisko 20-dolarowej różnicy pomiędzy gatunkami Brent i WTI oraz bardzo wysokie rentowności spółek rafineryjnych z centralnych stanów. Jednakże w najbliższych kilkunastu miesiącach sytuacja powinna się mocno zmienić oraz zacząć wywierać ogromny wpływ na sytuację na globalnym rynku, a zatem także na cenę baryłki Brent.

Wydobycie w USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło o blisko 1 mb/d (głównie w Teksasie i Północnej Dakocie). To zaś przełożyło się na silny wzrost zapasów, które po uwzględnieniu czynników sezonowych są na najwyższych poziomach w historii. Rosnące ilości ropy w magazynach zaczynają powoli sprzyjać także mniejszemu importowi. Problemy ze sprzedażą ropy do USA ma Nigeria, która planuje coraz większe ilości swojej bardzo dobrej ropy wysyłać do Europy i Azji.

Reklama

Dalszy spadek importu surowca jest niemal pewny, jednakże powinien on szczególnie mocno przyspieszyć po zwiększeniu mocy przesyłowych ropociągów pomiędzy centralnymi stanami (gdzie znajduje się duża część rosnących szybko zapasów) a Zatoką Meksykańską, wokół której rozmieszone są największe rafinerie.

Czynnikiem, który może amortyzować rosnącą produkcję ropy jest oczywiście silny wzrost popytu na paliwa. Dane z ostatnich tygodni potwierdzają, że gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczyna się rozwijać coraz szybciej. Oznaki ożywienia widoczne są również w Chinach, które wspierają wzrost stymulacją fiskalną i monetarną. Bazując na aktualnym konsensusie agencji Bloomberga wzrost popytu w 2013 r. może wynieść nawet 1,1 mb/d (w 2012 r. wyniesie najprawdopodobniej ok. 0,8 mb/d).

Wzrost powinien wynikać przede wszystkim z dalszego wzrostu konsumpcji w krajach BRIC. W krajach OECD nawet pomimo silniejszego wzrostu gospodarczego niż w 2012 r. konsumpcja powinna być stabilna, głównie w wyniku coraz mniejszej ilości konsumowanej ropy na jednostkę PKB.

Wnioski

W scenariuszu bazowym niezmiennie oczekujemy spadków cen ropy Brent w ciągu najbliższych miesięcy w okolice 90-100 USD za baryłkę. Nawet pomimo silnego odbicia popytu na paliwa, nadprodukcja na rynku roku (nawet 1 mb/d) powinna stanowić istotną presję na ceny surowca. Zagrożeniem dla powyższego scenariusza tradycyjnie jest konflikt na linii Izrael - Iran, lecz problemy gospodarcze reżimu w Teheranie nie powinny zachęcać islamskich przywódców do podejmowania radykalnych działań.

Dział Analiz XTB

Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | wzrosty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »