Reklama

Dziś decyzja Fed w sprawie polityki pieniężnej w USA

Od początku tego tygodnia widać na rynkach finansowych wyczekiwanie na podejmowaną dzisiejszego wieczora przez Rezerwę Federalną decyzję dotyczącą polityki pieniężnej w Ameryce. Chodzi o ewentualną decyzję w sprawie kolejnego etapu luzowania monetarnego.

Od początku tego tygodnia widać na rynkach finansowych wyczekiwanie na podejmowaną dzisiejszego wieczora przez Rezerwę Federalną decyzję dotyczącą polityki pieniężnej w Ameryce. Chodzi o ewentualną decyzję w sprawie kolejnego etapu luzowania monetarnego.

Dość nieoczekiwanie w kontekście poprawy danych gospodarczych w ostatnich dwóch miesiącach w USA, spekulację, że na taki krok zdecydują się amerykańskie władze monetarne pojawiły się w ostatnich dniach. Trzeba tu przypomnieć, że oprócz niskich wycen akcji zwiększanie zasobów pieniądza w systemie finansowym ma w tym roku być w optymistycznych scenariuszach jednym z ważniejszych źródeł poprawy koniunktury na giełdach, i szerzej na rynkach ryzykownych aktywów.

Trudno się przy tym oprzeć wrażeniu, że inwestorzy zamiast kolejnych działań mających wspomagać koniunkturę gospodarczą, chcieliby zapewne słyszeć o tym, że jest się ona w stanie poprawiać bez nadzwyczajnego wsparcia. A na to na razie raczej nie ma co liczyć.

Reklama

Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka ma w tym roku rozwijać się w tempie 3,3 proc. wobec zapowiadanych we wrześniu 2010 r. 4 proc. W przyszłym roku ma to być 3,9 proc. wobec poprzednio zakładanych 4,5 proc. Dla gospodarek rozwijających się prognoza wzrostu na ten rok została obcięta z 6,1 proc. do 5,4 proc. MFW zakłada utrzymanie się cen ropy naftowej na zbliżonych do obecnych poziomach. Ceny towarów innych niż ropa mogą pójść 14 proc. w dół.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Inwestorzy od zapowiedzi kolejnego programu skupu obligacji woleliby zapewne usłyszeć, że gospodarki na świecie są w stanie rozwijać się bez nadzwyczajnego wsparcia.

Indeks Ifo w Niemczech podniósł się w styczniu do najwyższego poziomu od 5 miesięcy, ale oceny bieżącej sytuacji pogorszyły się.

Rynki nieruchomości

Niemcy i Skandynawia zostały uznane za najlepsze miejsca do inwestowania w nieruchomości w tym roku przez zarządzających funduszami nieruchomościowymi. Drugi rok z rzędu niemieckie nieruchomości handlowe zostały wskazane jako najlepszy wybór. Tak uznało 64 proc. badanych przez Inrev. W minionym roku sprzedaż nieruchomości handlowych w Niemczech sięgnęła 7,69 mld euro, o prawie połowę więcej niż rok wcześniej. Wymowny jest spadek z 2. miejsca w minionym roku na 6. w obecnym francuskich biur. W pierwszej piątce najbardziej preferowanych inwestycji nie znalazły się nieruchomości brytyjskie.

Do pomysłu otwarcia w Abu Dhabi oddziałów Luwru i Guggenheim Museum chcą powrócić szejkowie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zostały one zarzucone w następstwie kryzysu, jaki pojawił się na tamtejszym rynku i spowodował spadek cen mieszkań sięgający 45 proc. Wartość wstrzymanych projektów szacuje się na 30 mld USD.

Zespół analiz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »