Enea chce wyemitować do 88 288 515 akcji serii D na sfinansowanie inwestycji w dystrybucji
Giełdowa Enea (ENA, GPW) chce wyemitować do 88 288 515 akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy. Nowo emitowane akcje mają stanowić do 20 proc. akcji spółki dopuszczonych do obrotu na giełdzie.
Emisja będzie mieć charakter subskrypcji prywatnej, przeprowadzonej w drodze oferty publicznej zwolnionej z obowiązku opublikowania prospektu. Emisja będzie skierowana wyłącznie do wybranych inwestorów z wyłączeniem w całości prawa poboru wszystkich akcji serii D dla dotychczasowych akcjonariuszy Enei.
Inwestorzy biorący udział w procesie budowania księgi popytu, którzy będą posiadali udział przekraczający 0,1 proc. ogólnej liczby akcji Enei w kapitale zakładowym w dniu rejestracji uczestnictwa w planowanym NWZ, będą mieli pierwszeństwo przed pozostałymi inwestorami do uzyskania przydziału takiej liczby akcji serii D, która umożliwi im utrzymanie ich obecnego udziału w kapitale zakładowym spółki.
Enea podała, że środki z emisji mają trafić m.in na rozbudowę i modernizację sieci wysokiego i średniego napięcia, instalację liczników zdalnego odczytu oraz przyłączanie do sieci nowych odbiorców, realizowanych przez Enea Operator. Realizacja wskazanych projektów wpisuje się w założenia strategii grupy oraz ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz ciągłych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej na obszarze działania Enea Operator.
Wśród zakładanych celów programu inwestycyjnego w obszarze dystrybucji znajduje się m.in. poprawa wskaźników SAIDI i SAIFI oraz ograniczenie strat sieciowych.
Pieniądze pochodzące z emisji nie będą mogły być przeznaczone na inne cele niż inwestycje w obszarze dystrybucji. W szczególności wykluczone będzie przeznaczenie wpływów z emisji na finansowanie aktywów węglowych.
- Aktualizacja strategii rozwoju, którą ogłosiliśmy przed kilkoma tygodniami określa bardzo precyzyjnie kluczowe kierunki rozwoju grupy Enea. W obszarze dystrybucji to rozbudowa i modernizacja sieci wysokiego i średniego napięcia oraz ich przygotowanie do dwukierunkowego przepływu energii i budowa inteligentnych sieci energetycznych - powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.
- Inicjacja procesu podwyższenia kapitału zakładowego jest jedną z możliwości, z których już teraz chcemy skorzystać, budując finansowanie programu inwestycyjnego - dodał prezes.
Na potrzeby transakcji spółka zaangażowała Pekao Investment Banking, jako koordynatora oferty oraz współprowadzącego księgę popytu, oraz Bank Pekao - Biuro Maklerskie Pekao, jako współprowadzącego księgę popytu oraz agenta rozliczającego.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Decyzję w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego podejmie NWZ spółki, które zwołano na 10 marca.
We wtorek na zamknięciu sesji na GPW akcję Enei wyceniano na 8,52 zł. W środę, ok. godz. 11.50 kurs Enei wynosi 7,98 zł, po spadku o 6,4 proc.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.