Reklama

Euro czeka na wskazówki Tricheta

Beżowa Księga Fed potwierdziła, iż ożywienie w amerykańskiej gospodarce zwalania. W tej sytuacji utrzymywanie się wysokich cen ropy nie może być dobrą wiadomością dla rynków akcji iw USA obserwujemy pogłębienie spadków. Na rynku walutowym wzrosty na parze EURUSD wyhamowały przed dzisiejszą decyzją EBC.

OPEC nie zmienia limitów produkcji

OPEC pomimo rosnących oczekiwań rynku i ponagleń ze strony Międzynarodowej Agencji Energetycznej nie zdecydował się na podniesienie limitów produkcji, komplikując sytuację na rynku i prowadząc do wzrostu ceny ropy. Mimo, iż uważamy, że w średniej prespketywie ceny ropy powinny spadać ze względu na sytuację makroekonomiczną, na którą właśnie ceny ropy mają niekorzystny wpływ, krótkoterminowo decyzja OPEC może zachęcać graczy finansowych do gry na długo.

To ewidentnie niekorzystna wiadomość z punktu widzenia rynków akcji, dla których spadek cen surowców mógłby oznaczać szansę na przyspieszenie ożywienia gospodarczego.

Reklama

AUDUSD - słabe dane z Australii

Negatywnym zaskoczeniem - nie po raz pierwszy w ostatnim czasie, okazały się dane z australijskiego rynku pracy. Zatrudnienie w maju wzrosło tam jedynie o 7,8 tys., tylko w niewielkim stopniu niwelując spadek sprzed miesiąca (o 29,4 tys.). Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 24 tys.

Dolar australijski stracił w reakcji na tę publikację, a ostatni zastój na niektórych rynkach surowcowych sprawia, iż byki nie mają pretekstu to kupowania australijskiej waluty. Kluczem dla pary AUDUSD będzie górne ograniczenie kanału, w którym znajdowała się ona od listopada 2010 do kwietnia br. Teraz poziom ten działa jako wsparcie i kilkukrotnie udało się je wybronić. Gdyby tym razem sztuka ta się nie powiodła, celem pary byłby poziom 1,0250.

Beżowa Księga potwierdza wolniejsze ożywienie

Cztery spośród dwunastu regionów Fed raportują spowolnienie ożywienia, siedem nie wykazuje istotnych zmian i tylko jeden dystrykt (Dallas), sygnalizuje przyspieszenie. Beżowa Księga nie pokazuje może gwałtownego wyhamowania, ale potwierdza spowolnienie w ożywieniu widoczne w publikowanych wcześniej danych makro.

EURUSD - rynek czeka na zapowiedź podwyżki

Dziś odbędzie się posiedzenie EBC. Rynek nie oczekuje podwyżki stóp tym razem, jednak spodziewa się, iż taki ruch zostanie zapowiedziany (między wierszami) na lipiec. Nie jest to jednak przesądzone - od ostatniego posiedzenia EBC skala oczekiwanych na ten rok podwyżek nie zmieniła się (w pełni wycenione są dwa ruchy), ale już w odniesieniu do przyszłego roku wyraźnie zmalała. Powody do sygnały pogorszenia koniunktury na świecie i powrót problemów na peryferiach. Trichet prawdopodobnie będzie chciał kontynuować zacieśnienie, ale jest niewielkie prawdopodobieństwo, iż może zaskoczyć bardziej gołębimi sformułowaniami.

Konferencja po EBC zdeterminuje sytuację na parze EURUSD. Obecnie trwa tam kształtowanie fali piątej, która równie dobrze może się zakończyć, jak i uformować nowy tegoroczny szczyt. Tym samym przekaz EBC odegra bardzo istotną rolę.

W kalendarzu - banki centralne i dane tygodniowe

Decyzję EBC poznamy o 13.45, zaś konferencja rozpocznie się o 14.30. Wcześniej poznamy także decyzję Banku Anglii (13.00, konsensus to brak zmian parametrów polityki pieniężnej). Dla rynków akcji kluczowe mogą okazać się tygodniowe dane z rynku pracy USA (14.30, konsensus 415 tys.). Ponadto w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA poznamy dane o handlu zagranicznym, jednak ich wpływ na rynek będzie drugorzędny.

Przemysław Kwiecień

Dowiedz się więcej na temat: EBC | giełdy | Michał Czekaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »