Reklama

Euro pod presją mimo greckiego porozumienia

Wczoraj rynek z entuzjazmem przyjął informację o zaakceptowaniu przez greckich polityków reform oszczędnościowych. Nastroje inwestorów szybko ostudzili jednak ministrowie finansów państw strefy euro, którzy wyraźnie widać stracili cierpliwość i zaufanie do Grecji. Eurodolar po osiągnięciu nowego tegorocznego maksimum na poziomie 1,3323, podczas sesji w Stanach Zjednoczonych oraz Azji zniżkował i dziś nad ranem znajduje się na poziomie 1,3250.

W dalszej części dnia możliwy jest ponowny powrót kursu EUR/USD do przebitego dwa dni temu poziomu 1,3215. Nauczona doświadczeniem Eurogrupa słusznie uzależniła udzielenie wartego 130 mld EUR pakietu pomocowego od przedstawienia przez Ateny szczegółów planu cięcia wydatków o 325 mln EUR oraz przede wszystkim od zatwierdzenia przez parlament przyjętych reform oszczędnościowych (głosowanie w parlamencie zaplanowane jest na niedzielę 12 lutego).

Dobrym podsumowaniem stosunku ministrów finansów do postawy Grecji jest wypowiedź przewodniczącego Eurogrupy Jeana-Claude- Junckera, który stwierdził, że nie da się żyć w systemie, w którym obietnice są powtarzane i powtarzane ale nie są wprowadzane w życie (wystarczy przypomnieć, że w ostatnich tygodniach Grecja nie dopełniła ponad pięciu terminów nałożonych przez Eurogrupę). W ostatnim dniu tygodnia poznaliśmy już finalny odczyt inflacji konsumenckiej w Niemczech w styczniu. Pozostała ona na tym samym poziomie 2,1 proc. r/r. Dziś poznamy również styczniową inflację CPI w Szwajcarii oraz inflację PPI w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Ze stanów Zjednoczonych Biuro Analiz Ekonomicznych poda bilans handlu zagranicznego, a następnie poznamy wartość indeksu Uniwersytetu Michigan. Po pięciu miesiącach wzrostu wartości indeksu obrazującego bieżącą oraz przyszłą ocenę warunków ekonomicznych w USA wyrażaną przez gospodarstwa domowe w lutym konsensus rynkowy zakłada lekki spadek z 75 do 74 pkt. Styczniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan znalazł się na najwyższym poziomie od lutego 2011 roku świadcząc o rosnącym potencjale nabywczym amerykanów. Na godzinę 18:30 czasu polskiego zaplanowane jest natomiast kolejne wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej. Tym razem Ben Bernanke wypowie się na temat sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości.

Polska waluta zdaje się realizować oczekiwaną od pewnego czasu korektę. Sprzyja temu wczorajsze ostudzenie nastrojów przez ministrów finansów strefy euro. Zawirowania wokół pakietu pomocowego dla Grecji wpływają na wzrost awersji do ryzyka oraz spadek zainteresowania aktywami uważanymi za bardziej ryzykowne (widać to chociażby na rynku długu). Złoty wciąż pozostaje silnie skorelowany z rynkami bazowymi dlatego dla jego wartości zdecydowanie większe znaczenia mają wydarzenia na świecie niż w kraju. Możliwy przedział wahań na dziś to 4,20- 4,23 w stosunku do euro oraz 3,1650- 3,1950 w stosunku do dolara.

Szymon Zajkowski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »