Reklama

Europejskie rynki rosną, bo w Japonii może być stymulowanie

Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie bardzo mocno rosną w reakcji na spekulacje, że w Japonii może dojść do stymulowania gospodarki - podają maklerzy. PKB Japonii w IV kw. spadł o 1,4 proc. Na rynkach rosną teraz spekulacje, że bankowcy centralni mogą jeszcze mocniej wesprzeć gospodarkę.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 2,439 proc., FTSE 100 futures rosną o 1,840 proc., CAC 40 futures w górę o 2,115 proc., a na DAX - rosną o 2,438 proc.

W poniedziałek podano w Japonii, że Produkt Krajowy Brutto spadł w IV kw. 2015 r. o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc., po wzroście w III kw. o 1,3 proc. Na rynkach rosną teraz spekulacje, że bankowcy centralni mogą jeszcze mocniej wesprzeć gospodarkę.

PKB Japonii w IV kw. spadł o 1,4 proc. - wstępne dane

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2015 r. o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc., po wzroście w III kw. o 1,3 proc., po korekcie z +1,0 proc.

Reklama

W ujęciu kwartalnym PKB Japonii spadł w IV kw. o 0,4 proc. Szacowano spadek o 0,2 proc., po wzroście w III kw. o 0,3 proc. Nominalny PKB spadł w IV kw. o 0,3 proc. kdk. Tu spodziewano się spadku o 0,1 proc., po wzroście w III kw. o 0,6 proc., po korekcie z +0,4 proc.

Sytuację na rynkach próbował też ustabilizować przedstawiciel banku centralnego Chin.

Zhou Xiaochuan, gubernator banku centralnego Chin, wykorzystał swój weekendowy wywiad dla magazynu Caixin, aby uspokoić nerwy rynków przed pierwszą od tygodnia sesją w Chinach.

Przez ostatni tydzień Chińczycy obchodzili Święto Wiosny związane z rozpoczęciem nowego roku według kalendarza księżycowego, a w poniedziałek powrócili na rynki.

Zhou zapewnił, że finanse Chin są w dobrym stanie, odpływ kapitału jest w normie, a kurs wymiany juana jest stabilny wobec koszyka najważniejszych walut. To wywołało najmocniejsze umocnienie się juana wobec dolara USA od 2005 r.

"Ten komentarz Zhou zmienił sytuację, może nie na stałe, ale na pewno w krótkiej perspektywie" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney. O 11.00 inwestorzy w Europie poznają dane o bilansie handlowym w strefie euro w XII. W poniedziałek rynki w USA są nieczynne - Amerykanie świętują Dzień Prezydenta. Przypada on na 3. poniedziałek lutego.

OPINIE

Rano indeksy w Szanghaju zaczęły dość nisko, jednak z czasem zaczęły odrabiać straty. Bardzo dobre otwarcie tygodnia ma za sobą Nikkei225, który wzrósł o 7,2%. Tak inwestorzy zareagowali na słabsze od oczekiwań dane makro (annualizowane PKB w 4Q'15 spadło o 1,4%, konsensus: -1,2%).

Czyżby wierzyli w kolejną interwencję BoJ, który dopiero co obniżył przecież stopę procentową poniżej zera? Dziś nie ma handlu na amerykańskich indeksach, ale kontrakty na S&P500 działają i wskazują 1% wzrost. Ich odpowiedniki na DAX rosną o ponad 2%. Niemiecki indeks jest w tym bardziej ważnym momencie, że znalazł się na linii trendu poprowadzonej przez dołki z 2009 i 2011 roku. Jeśli optymizm na zagranicznych rynkach się utrzyma, WIG20 i FW20 kolejny raz dostałyby szansę przetestowania okolic 1800 pkt.

Krzysztof Pado DM BDM

_ _ _ _ _ _ _ _

Poranek na parkietach giełdowych zaczął się w doskonałych nastrojach po tym jak świetną sesję zaliczyło Tokio. Popyt na ryzyko pojawił się już wcześniej, w piątek, kiedy cena baryłki ropy naftowej WTI urosła aż o 12%. Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że ropa pełni w tym roku funkcję wskaźnika nastroju wśród inwestorów, wiec tak mocne odbicie tego surowca zwiastowało dobre wydarzenia również na parkietach giełdowych.

Zanim przejdziemy do Japonii warto wspomnieć o Chinach, które wracają do gry po tygodniowej przerwie świątecznej. I można powiedzieć - wracają w starym stylu. Podobnie jak 4 stycznia opublikowane zostały złe dane, tyle że tym razem reakcja rynku była inna. Styczeń przyniósł spadek chińskiego importu o 11,2% w skali rocznej przy oczekiwanym spadku o 1,9%. Tyle, że import spadał aż o 18,8%, co oznacza, że nadwyżka w handlu zagranicznym nawet się zwiększyła. Nie ma wątpliwości, że obserwujemy spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka, ale o tym wiemy i rynek najwyraźniej zdążył do tego przywyknąć.

Panicznej reakcji zatem nie było, a indeks Shanghai Composite spada o 0,59%, co przy niemal pełnym tygodniu mocnych spadków w Europie nie jest wynikiem złym. Jeżeli chodzi o Japonię to również poznaliśmy ważne dane makroekonomiczne, które również były rozczarowujące. W IV kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy w skali roku wyniósł -1,4%, natomiast w skali kwartalnej -0,4%.

Rynek przyjął zasadę "złe jest dobre" i zareagował na te informacje mocnymi wzrostami. Indeks Nikkei225 zyskuje aż 7,16%; zaś Topix ponad 8%! To przekłada się na mocne wzrosty zbiorczego indeksu MSCI Asia Pacific, który zyskał 4,3%, notując najlepszą sesję od kwietnia 2009 roku, kiedy wychodziliśmy z globalnego kryzysu na rynku akcyjnym. Przyczyną tak mocnych wzrostów były oczywiście wzmocnione spekulacje o tym, że Bank Japonii będzie dalej luzował politykę monetarną w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i inflacji.

Doskonała sesja w Azji przekłada się na mocne otwarcie w Europie. DAX i CAC40 zyskują ponad 2%; IBEX prawie 3%, a włoski FTSE MIB już ponad 3%. WIG20 tuż po godzinie 9 zyskiwał 1,40%. Wyraźny spadek awersji do ryzyka jest także widoczny po cenie złota, które przetestowało już poziom 1212, a jeszcze w czwartek za uncję cennego kruszcu trzeba było zapłacić ponad 1263 dolary.

Dzisiejsza sesja powinna przebiegać już pod wpływem porannych nastrojów, ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony Dzień Prezydenta i sesja giełdowa odbędzie się dopiero jutro.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »