Reklama

Expose premiera nie wstrząsnęło inwestorami

Deficyt sektora finansów publicznych według zapowiedzi premiera Tuska powinien spaść w 2012 r. do 3 proc., a do końca kadencji rządu do ok. 1 proc. Inwestorzy na rynku walutowym z bardzo umiarkowanym optymizmem przyjęli plan reform gospodarczych.

Deficyt sektora finansów publicznych według zapowiedzi premiera Tuska powinien spaść w 2012 r. do 3 proc., a do końca kadencji rządu do ok. 1 proc. Inwestorzy na rynku walutowym z bardzo umiarkowanym optymizmem przyjęli plan reform gospodarczych.

W piątek po południu amerykańskie obligacje trzydziestoletnie były droższe o blisko 2 proc. niż przed tygodniem, a dolar, pomimo osłabienia pod koniec tygodnia, był mocniejszy wobec koszyka walut o ok. 1 proc. Rentowność dziesięcioletnich obligacji Hiszpanii w piątek osiągnęła lokalne maksimum na poziomie 6,9 proc., a na początku listopada poruszała się na poziomie 5,5 proc. Analogiczne papiery dłużne Francji przynosiły w czwartek 3,7 proc. w skali roku, a 1 listopada ich rentowność wynosiła mniej niż 3 proc.

Te dane najlepiej podsumowują nastroje inwestorów na zagranicznych rynkach, ale same w sobie niewiele mówią o serii pozytywnych niespodzianek po stronie danych fundamentalnych. Lepsze od oczekiwań ekonomistów okazały się informacje z rynku nieruchomości i rynku pracy w USA, co dobrze rokuje przed zaplanowaną na przyszły tydzień publikacją danych o PKB.

Reklama

W piątek ok. godz. 16 WIG20 tracił ok. 1 proc., a za granicą S&P500 poruszał się powyżej czwartkowego poziomu zamknięcia. Na rynku walutowym złoty początkowo umocnił się w reakcji na zapowiedzi reform planowanych przez nowy rząd, a euro zyskiwało na wartości względem dolara po deklaracji Europejskiego Banku Centralnego, że tygodniowe zakupy obligacji państw strefy euro nie będą przekraczać 20 mld EUR.

Premier w expose zapowiedział ważne zmiany gospodarcze, z którymi zwlekał jego rząd podczas poprzedniej kadencji. Najważniejszym punktem wystąpienia była informacja o planowanym podniesieniu wieku emerytalnego, ale trzeba zwrócić uwagę, że forma, w jakiej się to będzie odbywać jest rozłożona w czasie na kilkadziesiąt lat. Docelowo wiek emerytalny ma wynosić 67 lat, przy czym wiek kobiet i mężczyzn zrówna się dopiero ok. 2040 r. Z punktu widzenia inwestorów i ekonomistów równie istotne co powolne odchodzenie od KRUS i reforma emerytur mundurowych, jest zapowiedź zmian w podatkach, które mają pomóc w przyszłym roku obniżyć dług publiczny do 52 proc. PKB.

Reakcja inwestorów na expose była bardzo umiarkowana - złoty początkowo umocnił się względem głównych walut o ok. 2-3 grosze, ale niekoniecznie należy kojarzyć to z wystąpieniem Donalda Tuska, bo w tym samym czasie zaczęły się poprawiać nastroje na zagranicznych rynkach i umacniające się euro pomogło również złotemu.

W dłuższej perspektywie można spodziewać się pozytywnych komentarzy o naszej gospodarce ze strony agencji ratingowych, które nawet deklarowały gotowość podniesienia ratingu Polski w przypadku ogłoszenia w expose wiarygodnego planu reform. Słabym punktem programu jest położenie małego nacisku na ożywienie rynku pracy oraz podniesienie obciążeń nakładanych na przedsiębiorców.

Łukasz Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »