Reklama

Fed czeka z podwyżką do grudniah

Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną po środowej decyzji Fed. Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a rynek ocenia, że wydźwięk komunikatu po posiedzeniu był gołębi.

Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną po środowej decyzji Fed. Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a rynek ocenia, że wydźwięk komunikatu po posiedzeniu był gołębi.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,5 proc., FTSE 100 idą w górę o 0,4 proc., CAC 40 rosną o 0,5 proc., a na DAX są na plusie o 0,5 proc. "Okres utrzymywania się bardzo niskich stóp procentowych w krajach rozwiniętych i poszukiwania rentowności przez inwestorów wcale się nie skończył. Spodziewaliśmy się cyklu agresywnych podwyżek Fed, ale teraz wiemy, że tak nie będzie" - powiedział Peter Kinsella, z Commerzbanku w Hongkongu.

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu. Jednocześnie Fed w komunikacie ocenił, iż wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp oraz wskazał, że rynek pracy uległ dalszemu wzmocnieniu. Fed jednocześnie powtórzył stwierdzanie, użyte w poprzednim komunikacie, że amerykańscy bankierzy centralni wciąż uważnie obserwują inflację oraz rozwój sytuacji w światowej gospodarce. Jednocześnie z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 r.

Reklama

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2016 r. spadła do 0,625 z 0,875 proc. z poprzedniej prognozy w czerwcu i sugeruje jedną podwyżkę w przeciągu dwóch następnych posiedzeń Fed w tym roku. Mediana przewidywań na koniec 2017 r. spadła do 1,125 proc. z 1,625 proc., a na koniec 2018 r. spadła do 1,875 proc. z 2,375 proc. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na listopadowym posiedzeniu wynosi 21 proc. Szanse na podwyżkę w grudniu wzrosły do ponad 60 proc. Dolar osłabia się do euro o 0,6 proc. do poziomu 1,1225, a ropa zwyżkuje o 1 proc. W czwartek w drugiej części sesji w USA zostanie podana tygodniowa informacja o nowych bezrobotnych (14.30) oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (16.00).

..................

FOMC z podwyżką poczeka do grudnia

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostawił przedział dla stopy fed funds na dotychczasowym poziomie (0,25-0,50%). W komunikacie Komitet wskazał na kontynuację poprawy na rynku pracy i przyspieszenie aktywności gospodarczej po słabszej pierwszej połowie roku. Po raz pierwszy od grudnia 2015 r. FOMC uznał ryzyka dla prognoz gospodarczych za zbilansowane. Dodatkowo wskazano na umocnienie przeświadczenia o bliskości podwyżek stopy fed funds.

Tym razem wstrzymano się jednak z taką decyzją, oczekując na kolejne dane potwierdzające poprawę na rynku pracy i wzrost inflacji. J.Yellen stwierdziła, że wciąż pozostaje przestrzeń do poprawy na rynku pracy, podczas gdy inflacja nie osiągnęła jeszcze celu Fed.

Dodała, że stopa fed funds znajduje się obecnie niewiele poniżej stopy naturalnej, wobec czego FOMC nie ma obawy, że nie nadąży z podwyżkami, tym bardziej że Komitet może efektywniej zareagować na przekroczenie swoich celów (overshooting), niż ich długoterminowe nieosiąganie (undershooting).

Członkowie FOMC zmienili swoje projekcje ekonomiczne. Po raz kolejny obniżono prognozę dla wzrostu PKB w 2016 roku (do 1,8% z 2,0% w czerwcu). Co ważne, po raz pierwszy w historii obniżono szacunek długoterminowego tempa wzrostu PKB poniżej 2% - do 1,8%. Niskie potencjalne tempo wzrostu PKB przekłada się na niższą naturalną stopę procentową, dlatego też członkowie FOMC istotnie obniżyli oczekiwaną ścieżkę dla stopy fed funds oraz, ponownie, jej oczekiwany poziom w długim okresie (jeszcze w marcu 2014 r. było to 4%, teraz 2,875%).

Członkowie Komitetu oczekują również tylko dwóch podwyżek o 25pb w 2017 r. (w czerwcu spodziewali się wzrostu stopy fed funds o 0,75pp. w przyszłym roku). Konferencja prasowa pokazała, że J.Yellen bardziej boi się, że inflacja długotrwale pozostanie poniżej celu Fed, niż tego że dojdzie do przegrzania rynku pracy i gospodarki. Przewodnicząca FOMC zasugerowala, że oczekuje dalszego wzrostu stopy partycypacji spowodowanego powrotem pracowników na rynek pracy. Wciąż oczekujemy, że FOMC podniesie stopy procentowe w grudniu (po ogłoszeniu decyzji Komitetu prawdopodobieństwo podwyżki stopy fed funds w tym roku wynosiło 50%). Troje członków (z 10 głosujących) opowiedziało się za podwyżką już we wrześniu, a tylko troje spośród wszystkich 17 członków FOMC oczekuje stabilnych stóp w 2016 r.

Ponadto, jak sugeruje wskaźnik Atlanta Fed, w 3q powinno zostać odnotowane przyspieszenie dynamiki PKB. Uważamy, że prawdopodobieństwo podwyżki w listopadzie jest znikome, ponieważ: 1) miałaby ona miejsce tydzień przed wyborami prezydenckimi w USA , 2) nastąpiłaby przed publikacją NFP za październik (a wrześniowy odczyt, podobnie jak sierpniowy ma tendencję do negatywnego zaskakiwania analityków), 3) listopadowej decyzji nie towarzyszy konferencja prasowa J.Yellen.

Zespół Analiz Makroekonomicznych DM PKO BP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »