Reklama

Fed zaskoczył inwestorów

Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusie. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,81%, S&P 500 o 0,66%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,69%. Nastroje wśród inwestorów zostały wsparte m.in. przez lepszy od prognoz odczyt indeksu Fed z Filadelfii.

Jednak najważniejsze informacje wczorajszego dnia napłynęły na rynek po zamknięciu giełd w USA. Niespodziewanie Fed podwyższył stopę dyskontową do poziomu 0,75%. Stawka ta określa koszt, po jakim amerykańskie banki mogą zaciągać awaryjne pożyczki w Rezerwie Federalnej.

Decyzja ta przełożyła się na znaczące umocnienie dolara, mimo że powinna ona nic zmieniać w kwestii głównej stopy procentowej. Koszt pieniądza zostanie prawdopodobnie utrzymany na obecnym poziomie przez dłuższy okres czasu, a wczorajszy ruch Fed jest jedynie wyrazem normalizacji polityki monetarnej. Od pewnego już czasu przedstawiciele Rezerwy Federalnej sugerowali rychłe rozpoczęcie procesu wycofywania środków stymulujących z gospodarki. Podwyżka stopy dyskontowej jest pierwszym krokiem, mającym na celu ograniczenie płynności na rynku, w szczególności w sektorze bankowym. Z posesyjnych informacji warto wspomnieć także o publikacji wyniku kwartalnego przez spółkę Dell.

Reklama

Firma ta wprawdzie wykazała w czwartym kwartale zysk na akcję oraz przychód większy od oczekiwań, jednak informacje te zostały przyćmione przez gorszą od prognoz marżę brutto na poziomie 17,4% (oczekiwano 18%). Wynik ten wskazuje na mało zdywersyfikowaną strukturę przychodów ze sprzedaży tej spółki i dużą zależność od segmentu sprzętu komputerowego. W efekcie w handlu posesyjnym akcje tej firmy traciły na wartości.

Wczorajsza decyzja Fed zbiera dziś żniwo na pozostałych rynkach giełdowych. Na sesji azjatyckiej większość rynków traciła na wartości na czele z giełdami w Hong Kongu (-2,59%) oraz w Tokio (-2,05%). Spadki obserwować można od rana także na rynkach europejskich, gdzie najsilniej na wartości tracą walory banków. Przecenę akcji przyniosą pewnie także dzisiejsze notowania w USA, na co wskazują kontrakty na amerykańskie indeksy.

Michał Fronc

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »