Reklama

FOMC dość pesymistycznie o gospodarce, utrzyma łagodną politykę na długo

Zgodnie z oczekiwaniami po wczorajszym posiedzeniu FOMC pozostawił stopy bez zmian. Fed będzie też konturował skup aktywów w dotychczasowym tempie (co najmniej $120mld miesięcznie) "dopóki nie zostaną poczynione dalsze istotne postępy w realizacji celów Komitetu w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen". Członkowie Komitetu zauważyli, że w ostatnim okresie odbudowa amerykańskiej gospodarki jest umiarkowana, a dalsze jej tempo jest zależne od powodzenia programu szczepień.

 Na konferencji prasowej J.Powell stwierdził, że gospodarka jest daleka od uzdrowienia, a ryzyko zbyt wczesnego wycofania bodźców jest większe niż utrzymania ich przez dłuższy okres. Odpowiadając na pytania dotyczące ryzyka wzrostu inflacji Prezes Fed stwierdził, że dopóki wzrost inflacji będzie przejściowy nie powinien spowodować zmiany nastawienia polityki monetarnej. Jeżeli FOMC zauważy potrzebę wycofywania bodźców, będzie to z dużym wyprzedzeniem komunikował.

  Rynek spodziewał się gołębiego przekazu z posiedzenia FOMC, jednak już obecnie wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA rodzi pytania o trwałość łagodnego nastawienia. Ostatnie "kropki" Fed wskazywały, że pierwszych podwyżek stóp w USA można spodziewać się w 2024. Szczepienia jednak postępują, a w połowie roku, z uwagi na efekty bazy, inflacja CPI może sięgnąć 3%r/r. Już obecnie prognozy wskazują, że w 2021 gospodarka USA może rozwijać się w tempie 5%, a przed nami jeszcze debata w sprawie nowych bodźców zapowiedzianych przez J.Bidena. W takim otoczeniu makroekonomicznym dużym wyzwaniem dla polityki monetarnej będzie komunikacja i uniknięcie błędu z 2013, kiedy zapowiedź ograniczenia QE doprowadziła do gwałtownego wzrostu rentowności.

Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe | inflacja świat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »