Reklama

Fundusze mocno przeważone w akcjach

Symbolicznym przekroczeniem tegorocznego szczytu zakończyły się wtorkowe notowania na warszawskim parkiecie. W związku z tym dziś inwestorzy będą oczekiwać potwierdzenia tego korzystnego sygnału.

Można jednak zakładać, że nie będzie o to łatwo. Trwa walka pomiędzy krótkoterminowymi inwestorami, dla których rynek jest ewidentnie w trendzie zwyżkowym, oraz średnioterminowymi graczami, z punktu widzenia których WIG od sierpnia 2009 r. utrzymuje się w tendencji bocznej. Jej potwierdzeniem jest płaski przebieg 3-miesięcznej średniej kroczącej.

Reklama

Znaczenia obecnemu momentowi na giełdzie dodaje to, że tygodniowy MACD, popularny wskaźnik kierunku i siły trendu, zbliża się od dołu do średniej, która jest dla niego silną barierą. Przez ten pryzmat widać również, że rynek jest na rozdrożu. Anulowanie sygnału sprzedaży, jakim jest pozostawanie MACD poniżej średniej, byłoby ważnym argumentem na rzecz utrwalenia ruchu w górę. Dobre nastroje inwestorów znajdują odbicie w przewidywaniach dotyczących tegorocznego napływu kapitału do funduszy hedgingowych.

Z ankiety Deutsche Banku wynika, że może to być 222 mld USD. W minionym roku wycofano z nich 131 mld USD przy aktywach rzędu 1,6 bln USD na koniec 2009 r. Z badania Merrill Lynch wynika natomiast, że 70% zarządzających aktywami nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych w Ameryce wcześniej niż w IV kwartale tego roku. Jednocześnie 46% z nich przeważało akcje w portfelach względem benchmarków. To najwyższy odsetek od 3 lat.

ZWRÓĆ UWAGĘ:

Realny fundusz płac w Polsce wyraźnie spadł w lutym, co z punktu widzenia konsumpcji nie jest korzystnym zjawiskiem

Rezerwa Federalna pozostawiła w komunikacie stwierdzenie o długim czasie utrzymywania stóp procentowych na niskim poziomie, a jednocześnie zadeklarowała gotowość pomocy (skupu papierów wartościowych), gdyby była ona potrzebna

Rynki nieruchomości

Lutowe dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach w Ameryce nie wypadły gorzej od oczekiwań, ale w obu przypadkach odnotowaliśmy regres względem pierwszego miesiąca tego roku. Z jednej strony, można to tłumaczyć srogą zimą, z drugiej strony, takie dane wpisują się w ogólną tendencję, w której nie widać wyraźnej poprawy aktywności na pierwotnym rynku nieruchomości w USA. Tym samym gospodarka nie uzyskuje wsparcia z tej strony. Na kondycji rynku pierwotnego w największym stopniu waży duża liczba zajęć domów w USA przez banki, co w efekcie zwiększa potem podaż na rynku wtórnym i wywiera presję na ceny.

Na krajowym rynku wydarzeniem dnia będzie lutowa produkcja budowlano-montażowa. Na jej poziomie wciąż będą ciążyć trudne warunki pogodowe, więc nadal nie będą do końca miarodajne. W styczniu wyrównana sezonowo produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 2,8% w skali roku.

Katarzyna Siwek

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | tym | fundusze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »