Reklama

Fuzje i przejęcia

Hossa na rynkach giełdowych trwa już kilka lat, a ożywienie gospodarcze jest coraz bardziej widoczne na wszystkich kontynentach.

Największe problemy są widoczne w Europie, gdzie inflacja jest coraz niższa, a niektóre kraje (np. Włoch) po raz kolejny notują spadek PKB. Mimo tego Europa jest coraz lepszym rynkiem dla fuzji i przejęć, a coraz więcej spółek decyduje się na przejęcia korporacji notowanych na Starym Kontynencie. Jest to bardzo pozytywna informacja dla rynku, ponieważ firmy, które inwestują miliardy euro i mają doświadczenie w branży, muszą liczyć na solidne stopy zwrotu z inwestycji. Duża aktywność na rynku fuzji i przejęć od początku roku mocno wspiera wyceny europejskich spółek.

Reklama

W Europie głównym tematem ostatnich dni jest potencjalne przejęcie brytyjskiego AstraZeneca przez amerykańskiego Pfizera. Brytyjska spółka odrzuciła ofertę w wysokości aż 117 miliardów dolarów (55 USD/akcję) i poinformowała, że rozważy oferty wyłącznie powyżej 58,5 USD/akcję. Gdyby do fuzji doszło to byłaby to największa transakcja na rynku farmaceutycznym w ostatnich latach.

Na rynku amerykańskim Spółka AT&T ogłosiła, że po roku negocjacji, postanowił przejąć firmę DirecTV, która oferuje płatne usługi TV w internecie. Wartość przejęcia to ponad 48,5 mld USD i jest efektem walki telekomów o nowy rynek telewizji internetowych. Dzięki przejęciu AT&T zyska dostęp do 38 mln klientów DirecTV i będzie mógł rozszerzyć swoją internetową ofertę. O ile w Europie większość przejęć odbywa się w sektorze gospodarki produkującym "realne dobra" o tyle w Stanach Zjednoczonych najwięcej dzieje się na rynku technologii informacyjnej. AT&T dołącza tym samym do wielkich spółek technologicznych, które w ostatnich miesiącach realizowały głośne transakcje (Facebook, Apple).

Ożywienie w realnym sektorze gospodarki jest dobrym sygnałem dla światowych parkietów. Mimo, że wyceny na niektórych rynkach (np. Wall Street) można uznać za wysokie, to chętnych na transakcje nie brakuje. To powoduje, że hossa może zostać podtrzymana, a kolejne miesiące nadal mogą przynosić stabilizację na wysokich poziomach.

Dział Analiz

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »