Reklama

Giełdy ważą szanse na luz

Inwestorzy wciąż myślą tylko o jednym: czy Fed poluzuje, a EBC zacznie skup obligacji. Szala przechyla się raz w jedną, raz w drugą stronę. Maleją szanse, że odpowiedź poznamy w tym tygodniu.

Indeksy na głównych giełdach europejskich notują ostatnio większe wahania niż wskaźniki na Wall Street. W przypadku tych pierwszych normą są zmiany o około 1 proc., dla tych drugich to bardziej 0,1 proc. Z tego wniosek, że na naszym kontynencie jest więcej niepewności i obaw. Trudno się dziwić, bo europejskie problemy są poważniejsze i dotyczą zarówno słabnącej gospodarki, zagrożenia pogłębieniem się kryzysu zadłużenia jak i przyszłości strefy euro.

Amerykanie mają mniejszego stracha. Ich gospodarka ślamazarnie, ale idzie w górę. Nawet bez wspomagania dodrukiem pieniądza ma szanse dać sobie radę. Potwierdzają to ostatnie dane. Obserwowane do niedawna pogorszenie się sytuacji na rynku pracy zelżało. Wtorkowe dane, mówiące o pierwszym od dwóch lat wzroście cen domów w największych amerykańskich metropoliach może być odbierane jako jaskółka poprawy w tym sektorze. Wcześniej publikowane dane, jak wzrost indeksu aktywności przemysłu, wyższa dynamika sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, czy skok wydanych pozwoleń na budowę domów, mogą być potwierdzeniem pozytywnych tendencji. Jest jednak poważny szkopuł. Na jakiej podstawie Amerykanie twierdzą, że Fed mógłby już teraz zdecydować się na dodruk pieniądza? Informacje płynące z gospodarki taką podstawą z pewnością nie są. Optymistycznie przez inwestorów liczących na rychły dodruk przyjęta publikacja protokołu Fed z poprzedniego posiedzenia, pochodziła z okresu, gdy dobre dane jeszcze się nie pojawiły. Sytuacja uległa zmianie i członkowie Fed nie mogli tego nie zauważyć.

Reklama

Ben Bernanke w Jackson Hole może więc nie być zbyt wylewny. A Mario Draghi całkiem się z tego spotkania wymiksował. Zagadką jest reakcja inwestorów na scenariusz, gdy w poniedziałek znajdą się w punkcie wyjścia, czyli czekania na sygnał. Ta niekomfortowa sytuacja może być widoczna w ruchach indeksów. A obawy zwiększa obserwacja, z której wynika, że poczynając od marca, początek kolejnych miesięcy należał zdecydowanie do niedźwiedzi.

Dziś poznamy dynamikę wzrostu amerykańskiej gospodarki w drugim kwartale. Oczekuje się jej korekty z 2 do 1,7 proc. Inwestorzy z jeszcze większą niż zwykle uwagą będą wczytywać się w treść Beżowej Księgi, czyli raportu Fed o stanie i perspektywach amerykańskiej gospodarki.

Do tego czasu można spodziewać się raczej spokojnego handlu. Tak było na giełdach azjatyckich, gdzie nastroje były zróżnicowane, ale zmiany niewielkie. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei zyskiwał 0,2 proc., a Shanghai Composite szedł w dół o 0,7 proc. Także notowania kontraktów na amerykańskie i europejskie indeksy rano znajdowały się w okolicach wtorkowego zamknięcia.

Na naszym rynku spory wpływ na notowania akcji poszczególnych spółek może mieć wysyp publikacji wyników kwartalnych. Już rano wiadomo było, że rozczarowały PGE i Bogdanka, pozytywnie zaś zaskoczył PZU.

Roman Przasnyski, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »