Reklama

Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień przesilenia

Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień przesilenia w nastrojach, które zdominowały handel we wrześniu i pierwszej połowie października. Punktem przełomowym była połowa tygodnia i optymistyczna odpowiedź inwestorów na wysokie odczyty inflacji w USA, jastrzębie w wymowie protokoły z ostatniego posiedzenia FOMC i wreszcie wyniki spółek, z akcentem na amerykański sektor bankowy.

Bilansem jest solidarna zwyżka średnich na Wall Street, które zyskały od 1,6 procent do 2,2 procent oraz niemal identyczne wzrosty niemieckiego DAX-a i francuskiego CAC po około 2,5 procent. W przypadku części indeksów należy mówić również o przesileniach technicznych, które przyniosły załamanie wrześniowo-październikowych fal spadkowych, tożsamych z kilkuprocentowymi korektami straszącymi na giełdach od zakończenia wakacji. Można szukać wielu zmiennych, które pozwoliły zakończyć korektę, ale nie warto też ignorować banalnego faktu, który na starcie września nakazywał poszukanie korekty, a od początki października jej zakończenia. Na ile trwałe będzie odbicie z zeszłego tygodnia i przełoży się na powrót do zwyżek oraz ataki indeksów na historyczne maksima pokażą kolejne tygodnie, ale już dziś można założyć, iż klimat korekcyjny słabnie, a oczekiwanie zwyżek w końcówce roku staje się scenariuszem oczekiwanym.

Reklama

W zaczynającym się właśnie tygodniu warto oczekiwać pełnego podporządkowania giełd wynikom kwartalnym spółek. W istocie już w zakończonym tygodniu właśnie dane ze spółek okazały się przesądzające o nastrojach. Inwestorzy przystąpili do gry z wynikami z oczekiwaniem, iż spółki amerykańskie pobiją prognozy analityków o około 4 procent. Tymczasem amerykański sektor bankowy pobił oczekiwania rynku o przeszło 20 procent, a z wyłączeniem wyników sektora bankowego spółki pobiły prognozy o około 5 procent. W innym ujęciu rynek w dynamicznej korekcie, która odbierała indeksom po blisko 10 procent, zderzył się z wynikami lepszymi od oczekiwań, a dla zwyżek  nie ma lepszego paliwa niż wejście w sezon publikacji raportów kwartalnych z nisko postawioną poprzeczką oczekiwań i w fazie dość głębokiej korekty.

W takim kontekście wzrosty w trakcie kolejnych spotkań z wynikami jawią się jako scenariusz bazowy, ale nie warto zapominać, iż reakcje będą kształtowane również na bazie podziałów sektorowych, z których część będzie cieszyła się radykalnym poprawieniem sytuacji finansowej między innymi dzięki hossie na paliwach czy surowcach. Równie ważne będą prognozy na przyszłość w kontekście kryzysu logistycznego, wzrostu cen i wreszcie problemów z podażą pracy, a więc wszystkim, co jest znane inwestorom jako wąskie gardła w globalnej gospodarce.

Patrząc w przyszłość w kontekście zeszłotygodniowego zakończenie korekt, czy też prób zakończenia korekt, trudno pominąć banalność anomalii kalendarzowych, które pozwalały oczekiwać na giełdach słabego września i zakończenia słabego września. W istocie na zeszłotygodniowe zwyżki można patrzeć przez pryzmat budowania fundamentów pod wzrosty cen akcji na świecie w końcówce roku i zaistnienia kolejnej kalendarzowej anomalii, która pozwala oczekiwać wysokich położeń indeksów w finale roku i na przełomie grudnia oraz stycznia. Niezależnie, jak nazwiemy potencjalne zwyżki - rajdem Świętego Mikołaja czy efektem stycznia - rynki mają za sobą efekt września, który sprzyja pojawieniu się kolejnych efektów w bliskiej przyszłości.

Niemniej, wspomniane wcześniej problemy globalnej gospodarki, wzrosty rentowności długu, inflacja i wywołane tym zadyszki zmuszają też do przyjęcia założenia, iż ruch na północ nie odbędzie się po drodze jednokierunkowej. Warto oczekiwać większej zmienności i podtrzymania gry w kontekście wątpliwości graczy w scenariusz wzrostowy. Niemniej scenariuszem bazowym na przyszłość pozostaje kontynuacja hossy i oczekiwanie kreślenia przez indeksy nowych rekordów hossy. Nie będą to zapewne zwyżki spektakularne, ale standardowe dla okresu wzrostu gospodarczego.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

DAX

15 150,03 +17,18 0,11% akt.: 27.01.2023, 17:38
  • Otwarcie 15 137,35
  • Max 15 186,49
  • Min 15 077,62
  • Wartość odniesienia 15 132,85
  • Godziny otwarcia 08:00 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35
DM BOŚ S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »