Reklama

Grecja wciąż pogrąża rynki

WIG20 oddalił się już o 50 pkt od szczytu hossy zanotowanego we wtorek, a na wartości traciły także indeksy innych giełd europejskich w reakcji na skokowy wzrost rentowności greckich obligacji.

Sprawa Grecji wraca więc na rynki jak bumerang i chyba najwyższy czas, by decydenci polityczni domyślili się, że rynkom nie wystarczy już przedstawić mglistych deklaracji zawartego porozumienia w sprawie pomocy finansowej dla Aten, skoro puste słowa nie dają żadnych efektów. Dziś CDS-y na grecki dług wzrosły do 468,5 pkt, to jest poziomu najwyższego w historii, a koszt ubezpieczenia greckich obligacji przekroczył koszt ubezpieczenia obligacji Islandii.

Reklama

Coraz więcej banków europejskich ostrzega swoich klientów przed możliwymi kłopotami greckich instytucji finansowych, które tracą możliwości pozyskania finansowania na świecie. Rentowność obligacji 10-letnich greckiego rządu zbliżyła się dziś do 7,5 proc. Kłopoty Grecji odbijają się jednak także na innych rynkach finansowych. Koszty CDS-ów wzrosły dziś także w przypadku Portugalii, Hiszpanii czy Irlandii. Następstwem powinien być wzrost rentowności obligacji tych krajów. Rynki akcji źle przyjęły tę sytuację, zwłaszcza, że ECB przyjął neutralną postawę wobec kłopotów Grecji. Prezes banku centralnego wyraził przekonanie, że Grecja rozwiąże swoje problemy. Być może jest to najlepszym, co mógł powiedzieć w tej sytuacji, ale część inwestorów może to rozumieć jako "radźcie sobie sami". ECB nigdy jednak nie deklarował, że zamierza w jakikolwiek bezpośredni sposób udzielać Grecji pomocy. Giełda w Atenach spadła o ponad 5 proc. - najmocniej w Europie.

Na większości parkietów na kontynencie spadki indeksów sięgały 1,5 proc. U nas WIG20 stracił właśnie 1,5 proc., czemu towarzyszyły zmniejszone obroty. GPW wykazała się "solidarnością" z innymi parkietami, mimo że kłopoty Grecji, przynajmniej w obecnej sytuacji, nie dotyczą Polski, której obligacje skarbowe nadal sprzedają się bardzo dobrze. Jednak trudno było oczekiwać, że w obliczu silnych spadków - na razie wciąż można je nazwać realizacją zysków z poprzednich tygodni - na europejskich parkietach, GPW oprze się kontynentalnej tendencji. Poza tym, docelowo można mieć obawy, że wzrost rentowności rządowych papierów w Europie wcześniej czy później obróci się także przeciwko naszemu Ministerstwu Finansów, a w konsekwencji przeciwko realnej gospodarce. Choć trzymiesięczna stopa WIBOR spadła dziś do rekordowo niskiego poziomu 4 proc., warto zajrzeć do USA, gdzie rynek kredytów hipotecznych już zareagował na ostatni wzrost rentowności amerykańskich obligacji - przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego wzrosło do ok. 5,2 proc., to jest najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy. Na rynku złotego widać, że część inwestorów ma pewne obawy także co do Polski, ponieważ złoty tracił się na wartości. Dolar podrożał dziś o 0,8 proc., euro o 0,7 proc., a frank o 0,8 proc. Na rynku surowców doszło do realizacji zysków. Ropa potaniała o 0,5 proc., a miedź o 0,8 proc. Złoto podrożało o 0,2 proc.

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Dowiedz się więcej na temat: WIG20 | Grecja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »