Reklama

Grecja za nami i przed nami

Wynik operacji restrukturyzacji długu greckiego nie zaskoczył: inwestorzy zapisali się na wymianę 85,8% z 206mld euro obligacji, wymiana dodatkowych 9.9% będzie wymuszona przez grecki rząd. Pozostałe 4,3% to już w całości papiery emitowane na prawie brytyjskim (gdzie restrukturyzacji nie można wymusić), ale nie zapowiada się, by jakikolwiek inwestor prywatny dostał swoje pieniądze w całości.

Wstępna wycena nowych papierów to 17-21 procent - a więc pod względem wiarygodności, Grecjia ciągle wygląda gorzej niż Portugalia, kolejny najgorszy kraj w strefie euro. Inaczej mówiąc, inwestorzy nie wierzą w postawienie Grecji na nogi dzięki ostatniej restrukturyzacji.

Dziś dane z rynku pracy USA. Zapowiada się dobry wynik (choć jak zwykle w przypadku tych danych, ryzyko błędu prognozy jest pokaźne). Po świetnych danych ISM, niezłych ADP, spodziewamy się +240tys i spadku bezrobocia z 8,3 do 8,1%.

Wg ministerstwa pracy, bezrobocie w Polsce dla odmiany 13,5% w lutym (bez niespodzianek) i szacowane 13,5% w marcu.

Reklama

Na rynku spore umocnienie złotego (choć 4,10/€ jeszcze się trzyma), obligacje ciągle zbliżają się do najmocniejszych poziomów ostatnich trzech lat, z czego skwapliwie korzysta ministerstwo finansów emitując wczoraj ponad 4mld obligacji. Nie sądzimy by wypłata CDSów Grecji miała istotnie negatywny wpływ na polskie papiery - przeciwnie, fakt, że instrument zabezpieczający przed ryzykiem kredytowym jest jeszcze coś warty ułatwiać powinien trzymanie pozycji w obligacjach skarbowych.

Zespół analiz makroekonomicznych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »