Reklama

Indeksy w USA w okolicy ważnych oporów

Amerykańskie giełdy wciąż pozostają w silnej relacji z notowaniami eurodolara. W ostatnich tygodniach korelacja pomiędzy indeksem S&P 500 oraz kursem EUR/USD utrzymuje się w okolicy poziomu 0,6.

Świadczy to o tym, że podobne czynniki oddziałują na te dwie klasy aktywów. Wśród tych czynników wymienić należy przede wszystkim kwestię problemów finansowych Irlandii. Napływ informacji o zagrożeniu bankructwem tego kraju osłabiał notowania euro wobec dolara, a także powodował przecenę na rynku akcyjnym.

Po tym jak władze Irlandii doszły do porozumienia z przedstawicielami Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie pomocy finansowej, nastroje wśród inwestorów uległy lekkiemu uspokojeniu. Jednak dopiero wypracowanie szczegółów tego porozumienia oraz spadek rentowności irlandzkich papierów skarbowych i kwotowań CDS-ów pozwoliłyby na trwalsze odbicie w notowaniach euro i na amerykańskich parkietach.

Reklama

Indeks S&P 500 od kilku sesji zmaga się z poziomem 1200 pkt. Dopiero pokonanie tego oporu otworzyłoby drogę do ataku na ustanowione niedawno tegoroczne szczyty, czyli okolice poziomu 1227 pkt. Pomimo nieudanych prób pokonania wspomnianego ograniczenia, nie widać obecnie sygnałów technicznych do pojawienia się głębszych spadków.

W bardzo podobnej sytuacji znajduje się również indeks Dow Jones Industrial Average, którego dalsze wzrosty ograniczane są przez poziom 11200 pkt.

Wydaje się, że losy amerykańskich giełd zależne będą przede wszystkim od rozwoju zdarzeń w strefie euro. Dopiero rozwiązanie problemu Irlandii oraz spadek obaw o pozostałe problematyczne gospodarki Eurolandu pozwoliłoby na odbicie w notowań eurodolara i powrót kupujących na rynek akcji.

Zespół GO4X

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »