Reklama

Inflacja w USA i Bernanke o inflacji

Ostatnich kilka tygodni to jedna wielka wyprzedaż dolara. Opublikowane w tym tygodniu minutes z ostatniego posiedzenia Fed jeszcze pogłębiły ten proces. Minutes pokazały jednak dyskusję sprzed miesiąca. Dziś natomiast szef Fed może przedstawić bieżącą ocenę sytuacji. W trakcie jego przemówienia opublikowane będą dodatkowo ważne dane z USA.

Rynki akcji - Google zatrzymuje przecenę na Wall Street

Na amerykańskim rynku akcji widać w tym tygodniu szukanie pretekstu do realizacji zysków. Lepsze wyniki Intela czy JP Morgan utrzymywały dobry sentyment, choć ich akcje taniały. Na tak dobre wyniki Google inwestorzy nie mogli już jednak zareagować wyprzedażą akcji spółki i czwartkowa próba realizacji zysków nie powiodła się.

Spółka zarobiła 7,64 USD na akcję wobec oczekiwań na poziomie 6,69 USD, zaś przychody netto wyniosły 5,48 mld USD, także znacznie więcej niż oczekiwano (5,27 mld USD). Inwestorzy obawiali się, iż znaczące nakłady na rozwój i akwizycje w tym roku wpłyną negatywnie na wyniki spółki, ale tak się nie stało. W rezultacie, posesyjne notowania kontraktów otworzyły się wzrostową luką. Oporem dla kontraktów na S&P500 pozostaje poziom 1180 pkt., wsparcia są na 1170 i 1162 pkt.

Reklama

Dolar za dolara

Notowana w ostatnich tygodniach wyprzedaż amerykańskiego dolara sprawiła, iż trzy najważniejsze na świecie dolary - amerykański, kanadyjski i australijski, mają praktycznie taką samą wartość. Zarówno bowiem w notowaniach AUDUSD, jak i USDCAD doszliśmy w okolice parytetu. Ta zbieżność może nie być przypadkowa, gdyż tego rodzaju okrągłe poziomy bardzo często oddziałują na inwestorów, mimo to jest mało prawdopodobne, aby taki stan rzeczy miał utrzymać się na dłużej.

W notowaniach AUDUSD, którym ostatnio pomagało praktycznie wszystko (słaby USD, wysokie ceny surowców, dobre dane z australijskiego rynku pracy) poza lokalnym bankiem centralnym (nie zdecydował się na oczekiwaną przez rynek podwyżkę stóp procentowych w październiku) potencjał obecnych wzrostów może się wyczerpywać. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat para wyrysowała pełną strukturę pięciofalową i zaraz za psychologicznym poziomem parytetu znajdują się ważne zniesienia mogące kończyć obserwowaną obecnie falę piątą (poziom 1,0070).

W tym kontekście nie bez znaczenia będzie jak po poprzednich 7 wzrostowych (!) tygodniach zamknie się bieżący tydzień. Na moment obecny tygodniowa świeca jest czymś pomiędzy szpulką, a wisielcem, co w połączeniu ze wspomnianymi wcześniej ograniczeniami dla wzrostu może sprzyjać realizacji zysków. Scenariusz spadkowy potwierdzi jednak dopiero przełamanie linii będącej wsparciem dla fali 5-tej (niebieska linia).

W kalendarzu - dane z USA i Bernanke

To jak zakończy się bieżący tydzień na rynkach finansowych powinno rozstrzygnąć się w okolicach 14.15-14.30. O 14.30 poznamy kilka istotnych danych z USA. Po pierwsze będzie to publikacja danych o sprzedaży detalicznej za wrzesień. Rynek spodziewa się wzrostu o 0,4% m/m dla sprzedaży ogółem i bez samochodów. Dane o sprzedaży mają kluczowe znaczenie dla oceny siły popytu prywatnego w gospodarce. Jednocześnie podane zostaną dane o inflacji.

W ostatnich miesiącach miały one nieco mniejsze znaczenie, jednak teraz uległo to zmianie. Po pierwsze, Fed w ostatnim komunikacie wyraźnie skupił się na inflacji, po drugie wczorajsze dane o cenach producenta pokazały większy od oczekiwanego wzrost. Konsensus na inflację konsumencką to +0,2% m/m i +0,1% m/m dla inflacji bazowej. O 14.30 mamy także publikację wskaźnika aktywności w rejonie Nowego Jorku (konsensus 7 pkt.).

Podczas gdy te dane będą publikowane, powinno trwać już przemówienie Bena Bernanke na konferencji Fed. Bernanke będzie mówił o możliwych działaniach banku centralnego w warunkach niskiej inflacji, co jest tematem dla rynku bardzo aktualnym. Wreszcie o 15.55 podany zostanie wstępny wskaźnik nastrojów UM (konsensus 69 pkt.).

dr Przemysław Kwiecień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »