Reklama

Irlandzkie budownictwo w najlepszej formie od ponad 6 lat

Słowa szefa Bundesbanku, Jensa Weidemanna, oraz niemieckiego ministra finansów, Wolfganga Schaeuble, bardzo dobrze obrazują postrzeganie sytuacji na rynkach finansowych. Strefa euro przezwycięża recesję i w związku z tym przestaje być głównym zmartwieniem dla inwestorów. Ich uwaga koncentruje się obecnie na gospodarkach rozwijających się, które wytracają tempo rozwoju.

Potwierdziły to najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w tym roku spodziewa się ich rozwoju o 4,5 proc., a nie o 5 proc., jak przewidywał w lipcu. Wrześniowe wyniki chińskiej wymiany handlowej zdają się taką diagnozę potwierdzać. Nieoczekiwanie w dół poszedł tamtejszy eksport, który obniżył się o 0,3 proc. w skali roku. Import natomiast wzrósł o 7,4 proc. Słabe wyniki eksportu odzwierciedlają obawy o negatywny wpływ globalnej koniunktury na popyt na tamtejsze produkty.

Chodzi przede wszystkim o zapotrzebowanie na nie w USA i Europie. Przed inwestorami ostatnie dni negocjacji w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w USA. Jedno, co można w tej sprawie na pewno powiedzieć, to że utrzymuje się przekonanie o ostatecznym osiągnięciu kompromisu. Gdyby więc do niego nie doszło na rynkach będziemy świadkami ogromnego rozczarowania, które wywoła pokaźne zniżki.

Reklama

Natomiast trudno doszukiwać się pozytywnego impulsu w porozumieniu, bo taki wariant rozwoju wypadków został zdyskontowany w minionym tygodniu. Dużo ważniejsze w tym kontekście będą wyniki finansowe kolejnych amerykańskich firm. W tym tygodniu sezon ich publikacji rozkręci się na dobre.

Rynki nieruchomości

Koniunktura na irlandzkim rynku budowlanym we wrześniu była najlepsza od maja 2007 r. Wskaźnik PMI dla tego sektora podskoczył z sierpniowych 49,7 pkt do 55,7 pkt. Ożywienie koniunktury najbardziej widoczne było w segmencie mieszkaniowym, dla którego wskaźnik ukształtował się na poziomie 59,5 pkt. Tak wysoko nie był od grudnia 2005 r. Niewiele słabiej wypadło budownictwo komercyjne z odczytem na poziomie 56,1 pkt.

W zakresie projektów infrastrukturalnych też mieliśmy w ubiegłym miesiącu znaczny progres, ale tu spowolnienie utrzymało się. Wskaźnik podniósł się z 41 pkt do 47,3 pkt. Dobrze rokuje dalszy wzrost nowych zamówień. We wrześniu zwiększały się w najszybszym tempie od listopada 2006 r. Nic dziwnego, że pierwszy raz od wiosny 2007 r. doszło do wzrostu zatrudnienia w irlandzkim budownictwie. Oczekiwania odnośnie do koniunktury w branży w kolejnych 12 miesiącach osiągnęły jeden z najwyższych poziomów w historii tego badania.

Zespół analiz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »