Reklama

IT winduje WIG

Piątkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów spółek informatycznych. Podczas gdy WIG wzrósł o 1,1%, indeks teleinformatyczny zyskał aż 4,5%. Trend ten utrzymał się w notowaniach ciągłych. Zdaniem analityków, nie ma przeszkód, by w przyszłym tygodniu firmy IT osiągały kolejne maksima cenowe.

Piątkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów spółek informatycznych. Podczas gdy WIG wzrósł o 1,1%, indeks teleinformatyczny zyskał aż 4,5%. Trend ten utrzymał się w notowaniach ciągłych. Zdaniem analityków, nie ma przeszkód, by w przyszłym tygodniu firmy IT osiągały kolejne maksima cenowe.

W przypadku aż pięciu firm informatycznych piątkowy fixing, po wzroście ich kursów o maksymalny możliwy przedział, zakończył się redukcją kupna. Do grona tradycyjnych motorów internetowej hossy, takich jak Prokom czy Optimus, dołączyły ComputerLand (ze względu na znaczącą nierównowagę rynku w poniedziałek spółka notowana będzie bez "widełek"), Ster-Projekt i Apexim. O niecałe 10% z ofertą kupna wzrósł także kojarzony z IT Howell.

- Giełda kręci się cały czas wokół tego samego tematu, którym jest IT. Co jakiś czas odżywają nadzieje, że do grona tych firm dołączą spółki z innych sektorów, lecz okazują się one płonne. Inwestorzy mając do wyboru tzw. starą ekonomię i nową ekonomię wybierają tę drugą i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to dokładna kopia tego, co dzieje się od dłuższego czasu w USA i od pół roku w Europie Zachodniej - stwierdził Marcin Sadlej, dyrektor wydziału zarządzania CDM Pekao. Jego zdaniem, skala wzrostu notowań firm IT na GPW nie jest niczym nadzwyczajnym, biorąc pod uwagę pewne opóźnienie w stosunku do Zachodu i skalę wzrostu kursu spółek z branży na tamtych parkietach. - Nie widzę przeciwwskazań, by wzrosty były kontynuowane. Dopóki IT będzie modne w USA i Europie Zachodniej, dopóty będzie modne również u nas - powiedział.

Reklama

Podobnego zdania jest Michał Szymański, analityk ING BSK. Uważa on, że biorąc pod uwagę internetowe szaleństwo na świecie, jeśli nie dojdzie do spadków na Wall Street, przyszły tydzień powinien być dla polskich spółek informatycznych równie udany jak miniony.

Zdecydowanym liderem ostatnich sesji jest ComputerLand. Podczas gdy jeszcze we wtorek akcje spółki kosztowały 99 zł, w piątkowych notowaniach ciągłych wyceniono je na 160 zł. Przyczyniło się do tego bliższe sprecyzowanie planów internetowych. Dostrzeżony został również Ster-Projekt i Apexim. Pierwsza spółka przeniosła się w piątek z rynku wolnego na rynek podstawowy, co na pewno przełożyło się na większe zainteresowanie inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Z kolei Apexim poinformował, że również chce działać na polu internetu. Co ciekawe, wszystkie trzy spółki zamierzają się specjalizować raczej w rozwiązaniach typu B2B, a nie B2C, które dotychczas były zdecydowanie modniejsze wśród inwestorów.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG | WIG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »