Reklama

Japonia kupi obligacje krajów strefy

Początek tygodnia przynosi delikatne odreagowanie wcześniejszego osłabienia euro. Wspólnej walucie pomagają deklaracje państw azjatyckich ws. gotowości do inwestowania w obligacje krajów strefy. Mimo to, perspektywy dla notowań euro nadal nie są szczególnie dobre

EURUSD - najpierw Chiny, teraz Japonia

Notowania pary EURUSD notowały nieśmiałe wzrosty od początku wczorajszego handlu w Europie. Korektę tę wsparł w trakcie handlu azjatyckiego japoński minister finansów. Zapowiedział on gotowość do zainwestowania rezerw walutowych Japonii w obligacje mające sfinansować pomoc dla Irlandii.

Reklama

Teoretycznie jest to dobra wiadomość dla notowań europejskiej waluty. W praktyce jednak ruch ten postrzegany jest przede wszystkim jako polityczny. Wcześniej bowiem Chiny zapowiedziały, iż będą inwestować w hiszpańskie obligacje i rynek odbiera japońską deklarację jako rywalizację o pozycję lidera w regionie. Sygnał dla notowań euro byłby znacznie bardziej korzystny, gdyby kraje azjatyckie decydowały się na zakup obligacji krajów PIIGS postrzegając ich rentowności jako atrakcyjne.

Testem wartości japońskiej deklaracji będą rezultaty aukcji długu które kraje PIIGS przeprowadzą w tym tygodniu. Dziś 26-tygodniowe bony sprzedaje Grecja, ale ważniejsze będą aukcje obligacji - jutro portugalskich, w czwartek hiszpańskich i włoskich.

Wracając do notowań pary EURUSD potencjał wzrostowy dla korekty ograniczony jest oporami na poziomach 1,3055 i 1,3165, natomiast sytuacja w dłuższym terminie jest niezmieniona i pozostaje negatywna. Zmianę przynieść mogłyby dopiero wzrosty powyżej połowy korpusu świecy z zakończonego tygodnia (okolice 1,3120) i poziomu 1,3165 z interwału dziennego.

W kalendarzu - greckie bony i wystąpienia członków Fed

Kalendarz na wtorek jest jeszcze relatywnie spokojny. Wydarzeniem w Europie będzie zapewne przetarg greckich bonów 26-tygodniowych, jednak ze względu na to, iż jest to dług krótkoterminowy (spłacany w okresie, kiedy Grecja objęta będzie pomocą zewnętrzną), jego znaczenia nie należy przeceniać. W USA mamy wystąpienia dwóch członków Rezerwy Federalnej: Charles Plosser o 14.30 i Narayana Kocherlakota o 18.00 naszego czasu. W Kanadzie o 14.15 podane zostaną dane o rozpoczętych budowach domów (konsensus 179 tys.).

dr Przemysław Kwiecień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »