Reklama

KGHM w centrum uwagi

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończyły się spadkami najważniejszych indeksów przy stracie średniej grupującej spółki o największej kapitalizacji o 1,15 procent. Mimo przeceny, w dużej mierze wywołanej zachowaniem rynków otoczenia, które spadały po słabych sesjach w USA, środa na GPW była dniem zdominowanym przez pytanie, jak zachowa się rynek w czwartek, kiedy cena akcji KGHM zostanie przeliczona o prawo do dywidendy.

Już dziś wiadomo, że w czwartek tylko za sprawą KGHM indeks największych spółek straci na otwarciu około 2,5 procent, co oznacza skokowe przesunięcie WIG20 w pobliże 2150 pkt. W przeszłości rynek potrafił szybko odrabiać straty, ale dziś nie brakuje głosów, iż właśnie dywidenda KGHM była jednym z elementów, który pomagał bykom stabilizować indeks. Tylko z tego powodu czwartkowa sesja jawi się, jako ważna dla nastrojów na rynku. Dobre zachowanie KGHM byłoby sygnałem, iż inwestorzy liczą na dobre kolejne kwartały i odrobienie straty.

Reklama

Izolując kondycję GPW od problemu dywidendy KGHM, nie można mieć wątpliwości, iż bliższa przyszłość zależy w dużym stopniu od tego, jak z wątpliwościami początku lipca poradzą sobie rynki otoczenia. W bliskim terminie dla kondycji GPW ważniejszy od zachowania KGHM będzie sezon wyników kwartalnych w USA, który zaczął się z wieloma wątpliwościami oraz pytaniami o przesączenie się zadyszki globalnej gospodarki na kondycję spółek i prognozy firm na kolejne sześć miesięcy. W tej perspektywie patrząc kluczową sesją bieżącego tygodnia będzie piątek, w którym raport ogłoszą dwa wielkie banki - JP Morgan Chase i Wells Fargo.

Graczom trudno będzie również zapomnieć o polityce amerykańskiego banku centralnego, który już dzisiaj wieczorem upubliczni protokoły z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). W nowym tygodniu uwaga rynku pozostanie podzielona pomiędzy wyniki spółek a politykę Fed za sprawą wystąpienia szefa Fed w amerykańskim parlamencie. W praktyce kolejne dwa, trzy tygodnie na giełdach będą próbą znalezienia równowagi pomiędzy obrazem gospodarki rysowanym przez spółki a pytaniami o politykę Fed na dwóch zbliżających się posiedzeniach FOMC, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia oraz w połowie września.

Adam Stańczak

Dowiedz się więcej na temat: była | centrum uwagi | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »