Kolejna porażka obozu popytowego
Czwartek ponownie zakończył się rozczarowującymi rezultatami dla posiadaczy akcji, a spora przecena głównych indeksów wpisała się w nastroje dominujące na europejskich parkietach. Początek dnia dla WIG20 był niemal kopią środy, kiedy to obóz popytowy na krótką chwilę przejął inicjatywę i indeks największych spółek znajdował się powyżej kursu odniesienia. Jeszcze szybciej niż wczoraj rozwiane zostały nadzieje na dobry wynik, zaś WIG20 spadł w okolice pułapu 2.200 pkt.
W kolejnych godzinach "okrągły" poziom działał jako dobre wsparcie, zaś indeks oscylował pomiędzy wspomnianym pułapem a kursem środowego zamknięcia. Przyspieszenie spadków w Europie wraz ze słabym startem notowań za oceanem skutecznie wsparło niedźwiedzie na GPW i końcówka sesji bezsprzecznie odzwierciedliła wyraźną przewagę podaży. W finalnym rozliczeniu indeksy WIG oraz WIG20 odnotowały solidne spadki, plasujące rodzimy rynek w grupie najsłabszych parkietów Starego Kontynentu. W kontekście danych makroekonomicznych warto wspomnieć o zbieżnych z oczekiwaniami danych o amerykańskim handlu zagranicznym, gdzie marcowy deficyt wyniósł 50 mld USD, a także o cotygodniowych danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (228 tys.), plasującej się powyżej rynkowego konsensusu. W kraju w czwartek nie publikowano istotnych odczytów.
Ostatecznie na przedostatniej sesji tygodnia indeks największych spółek przeceniono o -1,9 proc., szeroki WIG spadł o -1,5 proc., indeks mWIG40 stracił -0,6 proc., zaś utrzymujący relatywną przewagę sWIG80 odnotował spadek o -0,5 proc. Wśród składowych mWIG40, który zamknął się tuż powyżej pułapu 3.950 punktów, liderem zwyżek była Enea (+7,1 proc.) po publikacji dobrze przyjętych szacunkowych danych finansowych za pierwszy kwartał; dobrze prezentował się również Bank Handlowy (+4,9 proc.), odrabiający częściowo silną wyprzedaż z poprzednich sesji. Relatywnie najsłabiej wśród giełdowych średniaków wypadły AmRest (-5,2 proc.), który w środę po sesji opublikował wyniki finansowe I kwartału, a także Benefit System (-6,1 proc.), którego walory w ostatnich dniach również były mocno wyprzedawane.
W gronie największych spółek rosły jedynie notowania PGE (+1,1 proc.) i Tauron (+0,6 proc.). Wśród przecenionych komponentów WIG20 relatywnie najwięcej podobnie jak w środę straciły akcje JSW (-5,3 proc.), zaś drugim mocno przecenionym podmiotem był PKN Orlen (-4 proc.). Wartość obrotów na całym rynku wyniosła 721,7 mln zł, przy czym 89,5 mln zł przypadało na lidera aktywności, tj. PKN Orlen.
W piątek krajowe kalendarium publikacji istotnych danych makroekonomicznych ponownie będzie puste. W Europie inwestorzy zwracać będą uwagę na kolejne dane z gospodarki niemieckiej, tym razem dotyczące handlu zagranicznego w marcu. W kolejnych godzinach w obszarze zainteresowań będą znajdować się dane z Wielkiej Brytanii, w tym odczyty PKB za pierwszy kwartał i dane dotyczące produkcji przemysłowej, a także odczyty produkcji przemysłowej w innych europejskich krajach, w tym we Francji i we Włoszech. W USA na koniec tygodnia zaprezentowane zostaną odczyty inflacji konsumenckiej za kwiecień, odczyty dotyczące wykonania budżetu federalnego, zaś inwestorzy śledzić będą kolejne wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej.
Kacper Kędzior