Reklama

Kolejny test wsparcia na rynku ropy

Koniec tygodnia to silny spadek ceny ropy, która kształtuje się obecnie w okolicach 71,80 dolarów za baryłkę. Początek tych spadków nastąpił w środę, kiedy to opublikowano dane mówiące o amerykańskich zapasach ropy.

Wskazały one na dosyć duży wzrost, aż o 2,3 mln baryłek, co kolejny raz potwierdziło rosnącą nadpodaż ropy na rynkach globalnych. Wczorajsze dane z amerykańskiego rynku pracy dodatkowo wskazały na wzrost ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 480 tys., co wywołało nerwowość wśród inwestorów i wzrost dynamiki spadków. Można je tłumaczyć przede wszystkim sytuacją na rynku walutowym, na którym dolar jest najsilniejszy w stosunku do euro od maja 2009 roku. A mocny dolar zazwyczaj oznacza spadek cen na rynkach surowcowych, co potwierdza zachowanie się tych rynków w mijającym tygodniu.

Reklama

Technicznie przebita została długookresowa linia trendu wzrostowego, która do tej pory zatrzymywała spadki ceny ropy. Jej pokonanie daje pierwszy sygnał do zmiany dotychczasowej tendencji. Obecnie znajdujemy się przy linii wsparcia, która przebiega na poziomie 70,90 dolarów. Ten poziom będzie już testowany po raz drugi i gdyby doszło do przebicia możemy oczekiwać spadków nawet do poziomów 65,50 dolarów. Gdyby jednak wsparcie to wytrzymało, to pozostalibyśmy w trendzie bocznym z dolnym ograniczeniem na poziomie 70,90 dolarów i górnym w okolicach 82 dolarów.

Dzisiejsza sesja powinna być rozstrzygająca dla rynku ropy. Na rynek nadejdą najistotniejsze dane miesiąca. O 14.30 opublikowany zostanie odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym z amerykańskiej gospodarki. Po raz pierwszy od początku 2008 roku oczekuje się wartości dodatniej, która byłaby punktem zwrotnym w postrzeganiu rynku pracy w Stanach Zjednoczonych i świadczyłaby o tym, że ilość miejsc pracy zaczyna rosnąć. Można oczekiwać, że niezależnie od tego, jak ten odczyt będzie wyglądać, wahania na rynku powinny być dosyć spore.

Anna Lachowiecka

Dowiedz się więcej na temat: ceny ropy | spadek cen ropy | ropa naftowa | tych | rynek ropy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »