Reklama

Koniec szaleńczego rajdu cukru

Już od ponad roku notowania cukru poruszają się w systematycznym trendzie wzrostowym, który nastąpił po kilku latach spadków cen tego surowca. Ceny cukru na światowych rynkach zaliczyły szaleńczy rajd w tym roku, który doprowadził do ponad 80 proc. odbicia od lokalnego dołka z lutego. Silne odbicie cen było związane z drugim z rzędu rocznym deficytem tego surowca.

Po wielu latach nadwyżek, popyt kontynuował swój wzrost zgodny z trendem, natomiast pojawiły się kłopoty od strony podażowej. Główni producenci tacy jak Brazylia, czy Indie mocno ograniczyły swoją produkcję, ze względu na spadające ceny. Rynek cukru różni się pomiędzy różnymi krajami na świecie. W Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych produkcja tego surowca jest subsydiowana, natomiast w Indiach, Brazylii, czy Tajlandii farmerzy są pozostawieni sami sobie.

W tym momencie sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Cena cukru wzrosła od połowy zeszłego roku o ponad 100%, z okolic 10 centów za funta do ponad 23 centów za funta. Powoduje to, że wiele farmerów na nowo chce korzystać z dobrodziejstwa wysokich cen. Cukier jest o tyle specyficznym surowcem, że produkuje się go z trzciny cukrowej lub z buraków cukrowych. W przypadku tego pierwsza surowca, który stanowi podstawę produkcji cukru na świecie, sezon trwa ponad jeden rok. W tym momencie jesteśmy już po sezonie zbiorów w Brazylii, czyli u głównego producenta tego surowca na świecie. Problemy w zbiorach związane z warunkami pogodowymi dodatkowo podwyższyły cenę. Jednak dobra jakość gleb oraz wysokie ceny skłaniają farmerów nie tylko w Brazylii, ale również na całym świecie do zwiększania areału przeznaczonego do obsiania.

Reklama

Co więcej, w przypadku Brazylii mamy do czynienia ze znacznym odbiciem perspektyw surowcowych. Tam dużą część trzciny zaczęło przeznaczać się na produkcję cukru, zamiast na produkcję biopaliwa jakim jest etanol. Dodatkowy cukier przeznaczony do eksportu, wraz z ograniczonym importem ze strony Chin, czy Indii oznacza prawdopodobny wzrost dostępnej podaży na rynku.

Jednak jedną z ważniejszych kwestii jest zachowanie się inwestorów. Od wielu miesięcy spekulanci dokładali długie pozycje na rynku terminowym, jednak teraz wraz z zatrzymaniem rajdu cenowego, zaczynają oni wychodzić ze swoich pozycji, otwierając jednocześnie krótkie lub przechodząc na zupełnie inny rynek np. pszenicę czy kukurydzę. Oznacza to, że cukier może odwrócić przynajmniej część tegorocznych wzrostów i dopiero dokładne perspektywy produkcyjne na przyszły sezon określą nam, czy cena cukru będzie w stanie utrzymać swoje relatywnie wysokie poziomy.

Michał Stajniak

Analityk Rynków Surowcowych XTB

michal.stajniak@xtb.pl

Cięcie długich pozycji na rynku cukru Już od ponad roku notowania cukru poruszają się w systematycznym trendzie wzrostowym, który nastąpił po kilku latach spadków cen tego surowca. Cukier drożał ze względu na zmieniające się fundamenty tego rynku - w tym sezonie pojawił się deficyt po wcześniejszych kilku latach nadwyżek. W ostatnich tygodniach cena cukru w USA poruszała się jednak w dół ze względu na brak dodatkowych argumentów przemawiających za możliwością dalszych wzrostów. Po tym, jak pod koniec września cena cukru sięgnęła tegorocznego szczytu w okolicach 24 centów za funt, zaczęła ona osuwać się na południe, obecnie nie przekraczając 23 centów za funt. Jak podaje amerykańska CFTC, w ostatnim czasie spekulanci coraz mniej wierzą w dalsze wzrosty cen cukru. W tygodniu zakończonym 18 października już po raz trzeci z rzędu zmniejszali oni ilość długich pozycji na kontraktach na ten surowiec, przerzucając się na kakao, bawełnę oraz kawę. Notowania cukru w USA - dane dzienne. Dorota Sierakowska Analityk surowcowy DM BOŚ

Jak podaje farmer.pl trwają zbiory buraków. Plantatorzy, w większości przypadków informują o dobrych plonach. Cukier natomiast jest na średnim poziomie, w zależności od intensywności produkcji zbierają od 50 do nawet 90t/ha, średnio 65-75 t/ha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »