Koniec września ważny dla OFE

Do przeszło 80% skoczyło w tym tygodniu średnie zaangażowanie w akcje aktywnie zarządzających aktywami w USA. To najwyższy poziom od 24 lipca i zdecydowanie wyższy niż w ostatnich tygodniach, kiedy wynosił od niecałych 35% zanotowanych 21 sierpnia do blisko 67% podliczone 11 września.

Do przeszło 80% skoczyło w tym tygodniu średnie zaangażowanie w akcje aktywnie zarządzających aktywami w USA. To najwyższy poziom od 24 lipca i zdecydowanie wyższy niż w ostatnich tygodniach, kiedy wynosił od niecałych 35% zanotowanych 21 sierpnia do blisko 67% podliczone 11 września.

Znów zatem optymizm inwestorów stał się niepokojąco wyskok, choć nie mamy jeszcze skrajnie wysokiego odczytu, jak na przykład na koniec stycznia tego roku, kiedy to średnie zaangażowanie w akcje przekroczyło 100%.

Tak znacznego optymizmu nie potwierdza natomiast ankieta Investors Intelligence. Wykazała w kończącym się tygodniu 44,3% byków i 20,6% niedźwiedzi, więc proporcje niewiele się przez tydzień zmieniły i wciąż daleko im do alarmistycznych 3:1. Ten wskaźnik ma jednak dużo bardziej średniookresową wymowę, niż podlegający szybszym wahaniom miernik zaangażowania aktywnych inwestorów na rynku akcji.

Reklama

Czwartkowe notowania na świecie nic nie zmieniły, ale w przypadku naszego rynku nastręczyły wiele trudności. WIG wybił się ostatecznie powyżej tegorocznych maksimów, co jest wyraźnym sygnałem do kontynuacji zwyżkowej tendencji.

Pojawiają się przy tym głosy, że w związku ze zbliżaniem się do końca miesiąca, kiedy to wyznaczana będzie kolejna 3-letnia stopa zwrotu dla OFE, fundusze emerytalne mogą być zainteresowane jak najwyższymi wycenami akcji, pozwalającymi pokazać atrakcyjne stopy zwrotu. To może potem stać się orężem w walce o utrzymanie klientów, gdy będą musieli decydować, czy chcą pozostać w OFE.

Rynki nieruchomości

Liczba podpisanych umów kupna domów w USA spadła w sierpniu o 1,6% w skali miesiąca po tym, jak w lipcu poszła w dół o 1,4%. To kolejny znak wskazujący na słabnięcie koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym w następstwie wzrostu kosztów finansowania hipotecznego. W ujęciu rocznym utrzymał się jeszcze wzrost liczby podpisanych umów kupna domów, który wyniósł 2,9%. Te dane dają wyobrażenie o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Umowy są finalizowane po 1-2 miesiącach od podpisania.

Najnowsze dane pokazują, że koszt kredytów hipotecznych w USA obniżył się do 4,32% w przypadku 10-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu. To najniższy poziom od 2 miesięcy.

Największy od 2007 r. wzrost cen odnotowano w sierpniu w irlandzkim Dublinie. W skali roku sięgnął 10,6%. W całej Irlandii zwyżka cen wyniosła 2,8%. Jako przyczynę tak dużego ruchu cen w górę w Dublinie wskazuje się ograniczoną podaż mieszkań.

Zespół analiz Home Broker

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: OFE | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »