Reklama

MFW tnie prognozy, eurodolar blisko 1,30

Poniedziałkowe popołudnie na rynku eurodolara przebiegało w spokojnej atmosferze. Brak inwestorów zza oceanu wpłynął na znaczący spadek aktywności notowań.

Ministrowi rozmawiali o krajach południa

Kurs głównej pary powoli wspinał się na wyższe poziomy, tym samym odrabiając straty z pierwszej części wczorajszego handlu. Mniejsza liczebność inwestorów spowodowała, że na rynku nie widać było reakcji na decyzję Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który po raz kolejny obciął prognozy globalnego wzrostu gospodarczego na lata 2012 - 2013 oraz na postanowienia ministrów finansów krajów Strefy Euro.

W tym ostatnim przypadku szefowie resortów uzgodnili przyznanie Portugalii kolejnej transzy pomocy, a także pochwalili Lizbonę za skuteczne działania zmierzające do powrotu tego kraju na rynek długu. Żywo został przedyskutowany również temat Grecji przede wszystkim w kontekście przyznania jej więcej czasu na uporanie się z kryzysem i wprowadzenie niezbędnych reform. Bez większego znaczenia dla inwestorów pozostały słowa szefa uruchomionego wczoraj Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który ogłosił pełną gotowość do działania kierowanej przez niego instytucji.

Reklama

Bez emocji została także przyjęta decyzja agencji Fitch, która nadała wspomnianemu funduszowi ESM rating AAA. Dziś o poranku kurs eurodolara oscyluje na poziomie 1,2985. Jak na razie nie widać większych ruchów, co wynika między innymi z barku impulsów do handlu. Warto jednak mieć na uwadze, że bliskość oporu na 1,30 może skłonić byki do podjęcia próby przetestowania tego poziomu.

EUR/PLN znów blisko wsparcia

Wczorajsze popołudnie na krajowym rynku walutowym przyniosło odreagowanie. Po wzrostach w pierwszej części handlu złoty zaczął odzyskiwać na wartości. Pomógł mu w tym zwrot na rynku eurodolara. Kurs USD/PLN odsunął się od testowanego oporu na 3,15 i systematycznie, lecz dość powoli zmierzał na niższe wartości. W przypadku pary EUR/PLN sytuacja kształtowała się podobnie. W czasie drugiej fazy sesji londyńskiej cena wspólnej waluty spadła.

Później jednak wraz ze spadkiem aktywności inwestorów na szerokim rynku spadła także płynność na parach złotowych. Dziś o poranku złoty stara się utrzymać trend aprecjacyjny, jednak brak istotnych impulsów oraz spokojne zachowanie na eurodolarze ogranicza ruchy kupujących rodzimą walutę. O poranku kurs pary EUR/PLN znajduje się niedaleko piątkowego dołka, który funkcjonuje obecnie jako wsparcie, zaś kurs pary USD/PLN oscyluje wokół wartości 3,14, czyli blisko wczorajszych minimów.

Kolejny dzień bez danych

Wtorek nie przyniesie żadnych istotnych danych makroekonomicznych.

Michał Mąkosa, FMC Management

Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »