Reklama

Możliwe ostrożne zwyżki na początku sesji

Inwestorzy w Europie ostrożni byli już w piątek, nie mając pewności jak zachowa się Wall Street po korekcie w czwartek. Okazało się, że w Nowym Jorku wciąż przeważają kupujący.

Inwestorzy w Europie ostrożni byli już w piątek, nie mając pewności jak zachowa się Wall Street po korekcie w czwartek. Okazało się, że w Nowym Jorku wciąż przeważają kupujący.

S&P zdołał wyjść na plus, a dzięki ostatniej godzinie handlu (a więc ponoć dzięki "smart money") ostatecznie zyskał 0,4 proc. W piątek opublikowano dobre dane z amerykańskiego rynku budownictwa mieszkaniowego, które osiąga rozmiary z 2008 r. (ponad milion domów w budowie i wydanych pozwoleń, a więc nieco ponad 3 na tysiąc mieszkańców - są to rozmiary neutralne dla rynku tej wielkości, a więc ani nie świadczą o przegrzaniu koniunktury, ani o jej przesadnym wychłodzeniu).

Zupełnie odwrotną sytuację mamy natomiast w Chinach, gdzie - według piątkowych danych - ceny nowych mieszkań wzrosły w 44 miastach na 70 badanych i jest to najmniejsza ich liczba od półtora roku. Deweloperzy oferują nabywcom liczne upusty i choć ceny wciąż częściej rosną niż spadają, to inwestorzy obawiają się pęknięcia bańki. Indeks w Szanghaju tracił 1 proc. na pół godziny przed zakończeniem notowań, wiedziony właśnie przez deweloperów. Hang Seng tracił w tym czasie 0,3 proc., natomiast Nikkei spadł o 0,6 proc., zaś Kospi zyskał symboliczne 0,1 proc.

Reklama

Giełdy w Europie mogą zacząć dzień do zwyżek, dzięki dobrej postawie Wall Street w piątek, czego indeksy Starego Kontynentu nie dyskontowały. Pomagać też może oczekiwanie na ruch EBC, po którym inwestorzy spodziewają się jakieś formy skupu aktywów z rynku.

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »