Na GPW coraz mniejsze obroty

Od początku tego roku obserwujemy mniejszą aktywność inwestorów. Polska giełda na tle swoich odpowiedników z Europy wypada coraz gorzej. Awersja do ryzyka i kupowania akcji jest coraz większa. Ostatnie wzrosty nie poprawiły sytuacji.

Od początku tego roku obserwujemy mniejszą aktywność inwestorów. Polska giełda na tle swoich odpowiedników z Europy wypada coraz gorzej. Awersja do ryzyka i kupowania akcji jest coraz większa. Ostatnie wzrosty nie poprawiły sytuacji.

Notowania Blue Chipów na wtorkowej sesji nie różniły się istotnie od poniedziałkowych. Kolejna sesja z małymi obrotami (439 mln), nie poprawia nastrojów. Coraz więcej inwestorów jest zmęczonych przeciągającą się niepewnością i kolejnymi rozmowami na szczytach. Prasowe wzmianki o pomysłach ingerowania w OFE też nie pomagają tej sytuacji. Skutkami takiej sytuacji są widoczne gołym okiem niskie obroty i mała płynność na wielu spółkach notowanych na warszawskim parkiecie. WIG20 nie jest jedynym indeksem, którego dotknęła faza niskich obrotów i małej zmienności. mWIG40 z obrotami 36,2 mln PLN też nie zachęca do działania. Podobnie jest z sWIG80, który na wczorajszej sesji osiągnął obroty 16,2 mln PLN.

Reklama

Spowolnienie, w jakim znalazła się gospodarka i niskie obroty na giełdzie mogą okazać się szansą. Historia pokazuje, że w takich sytuacjach najlepiej i najłatwiej o przecenione akcje - brak chęci do ich kupowania przez innych inwestorów może okazać się okazją do zakupów. Tak może być nie tylko z największymi spółkami, których akcje lądują najczęściej w portfelach instytucjonalnych inwestorów. Przykładem może być spółka Kulczyk Oil, której obroty spadły i na niskich poziomach utrzymywały się przez kilka tygodni, po czym cena z 0,81 zł/akcję w ciągu 5 miesięcy wzrosła o ponad 130 proc. do 1,90zł/akcję i tym samym zwiększyła obroty na papierze. Przykłady można mnożyć.

W środę na rynku kilka ciekawych i ważnych danych. Inflacja w Niemczech (poprz. 0,4 proc. m/m i 1,7 proc. r/r). Analitycy spodziewają się spadku tej wartości w odniesieniu miesięcznym do 0,1 proc. m/m. Z USA napłyną dane o PKB(annualizowany), poprzednia wartość to 2 proc. spodziewana 1,7 proc. ). O godzinie 16:00 poznamy ilość podpisywanych umów na kupno domu w USA. Po wczorajszych lepszych danych o cenach nieruchomości, które wzrosły i sprawiły miłą niespodziankę. Analitycy oczekują wzrostu ilości podpisywanych umów na kupno domów z poprzedniej -1,4 proc. m/m do 1 proc m/m. w lipcu. Po zakończeniu sesji w Europie, za oceanem zostanie opublikowana beżowa księga. Beżowa Księga to publikowany osiem razy do roku raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji FED. W dniu dzisiejszym spotykają się też Angela Merkel i Mario Monti. Po spotkaniu powinna odbyć się konferencja, na której dowiemy się czy poczyniono jakieś nowe ustalenia co do sytuacji w strefie euro i co zamierzają politycy.

Michał Chudy

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: aktywność inwestorów | polska giełda | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »