Reklama

Na GPW słabnie dynamika wzrostów

Z coraz większym trudem krajowym bykom przychodzi zaliczać nowe maksima. Długa seria zwyżek wyraźnie męczy, co można wywnioskować po ostatnich sesjach na GPW. Wczoraj indeks WIG20 na zamknięciu sesji stracił 0,4 proc.

Oczywiście nadal obowiązuje trend wzrostowy, bieżącym celem strony popytowej jest rejon 2450pkt. Strategicznym wsparciem jest poziom 2375pkt. Tygodniowy bilans powinien być zaliczony na konto byków.

Reklama

Wczoraj z dużym dystansem zostały odebrane dane makro z USA, które mogły stanowić silny impuls dla byków. Tak się jednak nie stało. Niższy od prognoz okazał się bilans handlowy za styczeń (-37,29 mld USD). Z kolei liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła, ale o zaledwie 6 tys. do 462 tys. Wartość ta wpisała się jednak w przedział prognoz analityków.

Na krajowym parkiecie wciąż na topie są akcje małych i średnich firm. Oba grupujące je indeksy, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe tegoroczne maksima. Pierwszy zyskał 0,4 proc., drugi podskoczył o 0,3 proc. Obroty w minionej sesji wzrosły do 1 386mln zł. Tradycyjnie handel skupiał się na spółkach z sektora bankowego.

Na europejskich parkietach indeksy nieznacznie zniżkowały. Ponownie dobiegają głosy z Grecji, gdzie wczoraj odbył się strajk generalny, zorganizowany przez wielkie związki zawodowe w proteście przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu. Dodatkowo wzrosty na parkietach studziły doniesienia z Chin. Inwestorzy boja się, że w walce z inflacją, która w lutym mierzona wskaźnikiem CPI wzrosła o 2,7 proc., Pekin będzie schładzał dynamikę wzrostu gospodarczego. Natomiast za oceanem zwycięstwo triumfowały byki. Na finiszu indeks Dow Jones zyskiwał 0,4 proc. a S&P500 i Nasdaq rosły po 0,4proc.

Dziś ważne dane makro z USA napłyną o godz. 14.30, kiedy to nastąpi odczyt poziomu sprzedaży detalicznej. Jeżeli dynamika wzrostu sprzedaży pozytywnie zaskoczy, to będzie to solidny argument do kontynuacji trendu wzrostowego na GPW.

Krzysztof Wańczyk

Dowiedz się więcej na temat: GPW | wzrosty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »