Reklama

Na rynek ropy powróciły spadki

Bieżący tydzień jest wyjątkowo nerwowy na rynkach surowcowych. Na pierwszym planie znajduje się emocjonująca sytuacja na rynkach złota i srebra, ponieważ oba kruszce doświadczają w tym tygodniu głębokich przecen, wywołanych głównie siłą amerykańskiego dolara.

W przypadku ropy naftowej, zmienność cen w ostatnich dniach jest mniejsza niż na rynkach metali szlachetnych, ale i tam prym z powrotem przejęła strona podażowa. Ceny ropy naftowej w poniedziałek wyraźnie zniżkowały, a kolejne dni przynoszą konsolidację z delikatną przewagą sprzedających.

Pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,64 mln baryłek. To mniej niż oczekiwano na rynku w ostatnich dniach (spodziewano się spadku o 2,2 mln baryłek), ale dla inwestorów wystarczającym pozytywem był fakt, że raport pokazał spadek, a nie wzrost zapasów. Poza tym, według tej samej publikacji, zapasy benzyny i destylatów w Stanach Zjednoczonych także zniżkowały w poprzednim tygodniu, odpowiednio o 4,02 mln baryłek i 3,36 mln baryłek. To także było pozytywne zaskoczenie.

Reklama

Optymizm po raporcie Departamentu Energii był jednak krótkotrwały, ponieważ globalny rynek ropy boryka się z dużymi problemami, które będą trudne do pokonania. Mowa tu o spadku popytu na ropę naftową na świecie w konsekwencji pandemii koronawirusa. Obecnie druga fala pandemii zatacza coraz szersze kręgi, doprowadzając do zaostrzenia restrykcji w niektórych krajach i utrzymania dotychczasowych ograniczeń.

Największym przegranym pozostaje branża lotnicza, która musiała znacząco ograniczyć działalność i nadal nie widać w niej perspektyw powrotu do stanu sprzed pandemii w przewidywalnej przyszłości. Ale nie tylko ten sektor został mocno dotknięty pandemią: ograniczenia w podróżowaniu wpływają także na popyt na paliwa w samochodach oraz statkach.

Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »