Na Wall Street spadki w oczekiwaniu na dane

Poniedziałkowe notowania na giełdach w USA miały spadkowy przebieg, inwestorzy zdecydowali się bowiem na realizację zysków po wrześniowej serii zwyżek indeksów. Rynek czeka teraz na piątkowe dane z rynku pracy i sezon wyników kwartalnych, który rusza w czwartek.

Poniedziałkowe notowania na giełdach w USA miały spadkowy przebieg, inwestorzy zdecydowali się bowiem na realizację zysków po wrześniowej serii zwyżek indeksów. Rynek czeka teraz na piątkowe dane z rynku pracy i sezon wyników kwartalnych, który rusza w czwartek.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,72 proc. do 10.751,27 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 1,11 proc., do 2.344,52 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 0,80 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.137,03 pkt. Zdaniem analityków korekta na rynku była nieunikniona, po tym jak Dow Jones wzrósł we wrześniu o ponad 10 proc.

Doug Roberts, doradca inwestycyjny z Channel Capital Research, zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rynek poruszał się w wąskim przedziale, a po zbliżeniu się do górnego ograniczenia tego przedziału, pewne cofnięcie się rynku jest naturalne. W tym tygodniu inwestorzy poznają kilka istotnych danych.

Reklama

W czwartek, wraz z publikacją raportu firmy Alcoa, ruszy sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek, a w piątek opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy. Eksperci podkreślają, że te publikacje powinny pomóc rynkowi obrać kierunek. Poniedziałkowe dane makro nie były jednoznaczne.

Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami podało, że liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 4,3 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się wzrostu liczby umów o 2,5 proc. mdm. Nieco słabsze od oczekiwań okazały się dane o zamówieniach.

Departament Handlu USA podał, że zamówienia w przemyśle amerykańskim w sierpniu spadły mdm o 0,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,5 proc. po korekcie. Analitycy oczekiwali spadku o 0,4 proc. Akcje Alcoa, największego producenta aluminium na świecie, który tradycyjnie rozpocznie sezon wyników, zniżkowały o ponad 2 proc.

Zniżkowały papiery Microsoft po obniżce rekomendacji dla spółki do "neutralnie" z "kupuj" przez analityków Goldman Sachs. Spadał też kurs spółki Intel. Francuska firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis ogłosiła zamiar wrogiego przejęcia amerykańskiej spółki biotechnologicznej Genzyme Corp. za 18,5 mld USD. Już wcześniej, latem, Sanofi-Aventis przedstawiło ofertę zarządowi Genzyme, ale została ona odrzucona. Tym razem francuska firma skierowała ofertę przejęcia bezpośrednio do akcjonariuszy amerykańskiej spółki. Kurs Genzyme nieznacznie rósł, a akcje Sanofi-Aventis traciły ok. 1 proc.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | wall | Dana | jones | USA | danie | czwartek | inwestorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »