Reklama

Na warszawskim parkiecie ma szanse pojawić się kolejny deweloper

Dobre wiadomości gospodarcze ze Starego Kontynentu nie są w stanie ukoić zaniepokojenia kolejną falą nasilenia kryzysu finansów publicznych w peryferyjnych krajach strefy euro. Dziś optymizmem powiało przy okazji publikacji listopadowego indeksu Ifo, odzwierciedlającego oczekiwania niemieckich przedsiębiorców względem koniunktury gospodarczej w tym największym europejskim państwie.

Wczoraj korzystnie wypadły odczyty listopadowych wskaźników aktywności sektora przemysłowego i usług w strefie euro. Nieoczekiwanie PMI w pierwszym przypadku podniósł się do 55,5 pkt, a w drugim, do 55,2 pkt. Tym samym po okresie stabilizacji od maja do sierpnia i wyraźnym regresie w dwóch kolejnych miesiącach, teraz mamy znaczącą poprawę. Kwestia mocniejszego schłodzenia koniunktury gospodarczej w Europie pozostaje więc wciąż otwarta.

Reklama

Na razie rozwój wydarzeń przypomina bardziej optymistyczne scenariusze niż te zakładające pokaźny regres.

Niemniej jednak pierwsze rynki akcji przełamują ważne wsparcia. Tak stało się europejskiego DJ Stoxx 600, czy brazylijskiej Bovespy, które nie utrzymały się ponad blisko 6-miesięcznymi liniami trendów zwyżkowych. Na wysokości analogicznej bariery zatrzymał się natomiast nasz WIG.

Mimo pozostawienia przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie pod presją pozostaje rentowność naszych 10-letnich obligacji. Natomiast oddalająca się perspektywa zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej obniża dochodowość 2-latek. WIBOR pozostaje stabilny.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Kolejne dane potwierdzają, że amerykański rynek nieruchomości jest daleki od uzdrowienia

Pierwsze rynki akcji przełamały silne wsparcia, jakie tworzą linie kilkumiesięcznych trendów zwyżkowych

Rynki nieruchomości

Do 170,5 tys. USD ze 172 tys. USD spadła w październiku mediana cen domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Zniżka wyniosła zatem 0,9 proc. Liczba domów wystawionych na sprzedaż wyniosła 3,86 mln, co oznacza spadek o 3,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Przy obecnej sprzedaży potrzebne jest 10,5 miesiąca, by upłynnić zapasy niesprzedanych domów. Miesiąc wcześniej było to 10,6 miesiąca. Sama sprzedaż obniżyła się w minionym miesiącu o 2,2 proc, do 4,43 mln sztuk. Potwierdza się więc, że amerykański rynek mieszkaniowy wciąż tkwi w problemach i długo trzeba będzie czekać aż zacznie wspierać gospodarkę.

Kolejny deweloper ma szanse pojawić się na warszawskim parkiecie. Zmierza na niego izraelska firma Afi Europe. Wartość oferty może sięgnąć nawet 750 mln zł. Spółka zbiera pieniądze na nowe projekty w segmencie komercyjnym w Bukareszcie, Pradze i Belgradzie. W pierwszych 3 kwartałach tego roku wypracowała 38 mln euro przychodów, 28,6 mln euro zysku operacyjnego i 3,3 mln euro straty. Debiut firmy na giełdzie ma nastąpić 9 grudnia.

Zespół Analiz

Dowiedz się więcej na temat: strefy | euro | deweloper | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »