Reklama

Niedźwiedzie ruszyły do ataku

Nadzieje na kontynuację nieśmiałych wzrostów z ostatnich dni zostały dziś pogrzebane. Obawy przed kryzysem finansowym w Europie stają się coraz poważniejsze.

Strach przed kłopotami finansowymi części państw naszego kontynentu jest coraz większy. Co gorsza, trudno oprzeć się wrażeniu, że płynie on z najwyższych szczebli europejskich władz. Po skutecznym nakłonieniu Irlandii do skorzystania ze wsparcia, przychodzi czas podobne naciski na Portugalię. Takie posunięcia zaostrzają obawy, zamiast je łagodzić.

A sytuacji nie poprawiają pojawiające się przy tej okazji wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne. Po tym, jak w czwartek prezes Bundesbnaku i członek Rady Europejskiego Banku Centralnego Axel Weber nie wykluczył możliwości zwiększenia pakietu stabilizacyjnego, dziś minister finansów Niemiec odrzucił taką możliwość. A oliwy do ognia dolał prezes Deutsche Banku, wzywając do obrony wspólnej waluty.

Reklama

W takiej atmosferze reakcja inwestorów mogła być tylko jedna. Przystąpili oni do wyprzedaży akcji, a na rynku walutowym doszło do małej paniki. Jednym z najmocniej poszkodowanych okazał się złoty, do spółki z forintem. Obie waluty traciły po ponad 2 proc. Na rynku międzybankowym za dolara i franka trzeba było płacić po ponad 3 zł, a kurs euro skoczył do powyżej 4 zł.

Na warszawskiej giełdzie nie było wcale lepiej. Pierwsze minuty handlu nie wskazywały jeszcze na głębszą przecenę. Indeks największych spółek tracił na otwarciu 0,7 proc. Po godzinie zniżka była już dwukrotnie większa, a w południe przekroczyła 2 proc. WIG20 znalazł się niebezpiecznie blisko 2600 punktów. Do jej przełamania brakowało zaledwie siedmiu punktów. To zagrożenie zmobilizowało byki, jednak nie były one w stanie zwojować zbyt wiele, poza małym odbiciem.

Z grona blue chipów przed przeceną zdołały się uchronić jedynie akcje CEZ-u. Spadkowiczom przewodziły papiery banków. Walory Pekao szły w dół o ponad 3 proc., sekundowały im papiery PKO i PZU, taniejące o 2,9 proc. Sięgające 2 proc. spadki wielu innych spółek nie robiły wielkiego wrażenia. Jedynym pocieszeniem były w tej sytuacji niezbyt wielkie obroty.

Na głównych giełdach europejskich skala spadków nie była zbyt duża. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły po nieco ponad 1 proc., a londyński FTSE spadał o 0,5 proc. Liderem strat był Budapeszt, gdzie indeks spadał o 4 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły wskaźniki w Madrycie i Stambule.

Pod koniec dnia sytuacja wyraźnie się poprawiła. Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że EBC dokonał interwencyjnego skupu irlandzkich i portugalskich obligacji i okazało się, że Amerykanie niezbyt przejęli się europejskim zamieszaniem. Indeksy na Wall Street traciły po rozpoczęciu handlu nieco ponad 0,5 proc.

WIG20 zakończył sesję spadkiem o 0,95 proc., WIG zniżkował o 0,82 proc., mWIG40 o 0,68 proc. a wskaźnik najmniejszych spółek o 0,38 proc. Obroty wyniosły 1,6 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »