Niepewność w drugą sesję nowego roku

Na rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków.

Na rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków.

Rynki wydają się czekać na bardzo ważne wiadomości ze Stanów Zjednoczonych. Co więcej, opublikowane zostały dzisiaj dane, które z jednej strony są dobre, a z drugiej mogą zwiastować pewne kłopoty.

Na początku warto zwrócić uwagę, że Wall Street ma się obecnie nieco lepiej niż wczoraj, kiedy to w pewnym momencie mieliśmy największe spadki od 10 miesięcy. Na uwagę w przypadku polskiego parkietu zasługuje indeks małych spółek, czyli sWIG80, który przebił się przez szczyty z 2017 roku i notowany jest najwyżej od 2007 roku. Z drugiej strony brakuje jeszcze bardzo dużo do historycznych szczytów. Jednak jeśli koniunktura pozwoli, niewykluczone, że inwestorzy będą kierować się właśnie w tamtą stronę.

W Stanach Zjednoczonych oczekuje się na wyniki wyborów uzupełniających do Senatu w stanie Georgia. Wygrana Demokratów dawałaby możliwość przejęcia większości, co dawałoby tej partii pełnię władzy. To z jednej strony dobra wiadomość, gdyż otworzy to drogę do wprowadzenia ogromnego wsparcia dla gospodarki o którym mówił Biden. W tym wypadku zadowolone powinny być przede wszystkim małe spółki wchodzące w skład indeksu Russell 2000.

Reklama

Z drugiej zaś strony pełnia władzy Demokratów może oznaczać wyjście na wierch pomysłu większego opodatkowania korporacji, w szczególności tych technologicznych. To z kolei może być negatywna informacja w dłuższym terminie dla indeksu Nasdaq. Pod względem Stanów Zjednoczonych nie sposób wspomnieć o danych, które zostały dzisiaj opublikowane. Indeks ISM dla przemysłu za grudzień wyniósł ponad 60 punktów i był to odczyt, który równał się ze szczytami z niemal ostatnich 20 lat. W dużej mierze to zasługa wzrostu subindeksu cenowego, który wzrósł prawie do poziomu 80 punktów. To oznacza możliwą presję na wzrost cen. To oznacza, że inflacja w końcu po wielu latach może wystrzelić.

Oczywiście Fed celuje w przestrzelenie inflacji, ale nie może jednocześnie stać w bezczynności, kiedy wzrost ten okaże się zbyt silny. Jeżeli będą pojawiały się dalsze oznaki pobudzenia inflacji, akcje mogą znaleźć się pod presją, a dolar może odzyskać swój statut najmocniejszej waluty.

Dzisiaj WIG20 przez większość dnia zachowywał się pozytywnie przez pierwszą część dnia. Z drugiej strony po późniejszym cofnięciu indeks utrzymał jednak wzrost dzisiejszego dnia oraz poziom 2000 punktów.

Michał Stajniak

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »