Reklama

Nowe sondaże szansą na lepsze nastroje

Końcówka piątkowych notowań na głównej parze walutowej przebiegała spokojnie. Po silnym spadku podczas drugiej części sesji europejskiej kurs skonsolidował się tuż nad ustalonym chwilę wcześniej minimum.

Luka wzrostowa na eurodolarze

Na początku nowego tygodnia sytuacja wygląda jednak już zgoła odmiennie. Niedzielne notowania na eurodolarze otworzyły się sporą pro-wzrostową luką. Kurs w szybkim tempie przemieszczał się na północ i dziś o poranku ustanowił intra-sesyjny szczyt na poziomie 1,2609. By osiągnąć taki wynik popytowa strony rynku skorzystała z opublikowanych w sobotę nowych sondaży przedwyborczych w Grecji. W zestawieniu z poprzednimi wynikami te przyniosły zdecydowany przełom. We wszystkich badaniach zwyciężyła bowiem konserwatywna i proreformatorska Nowa Demokracja.

Reklama

To najlepszy wynik jaki udało się osiągnąć temu ugrupowaniu od przeprowadzonych 6 maja pierwszych wyborów parlamentarnych.

Daje to szansę, że po wyborach 17 czerwca to właśnie ta partia będzie tworzyła koalicję rządzącą. Jest na to szansa z uwagi na to, że trzeci najlepszy wynik osiągnął PASOK. Taki układ sił politycznych w Grecji z pewnością zadowoliłby rynki finansowe, bowiem dawałoby to szansę na utrzymanie ostatnio wprowadzonych reform oraz oszczędności. To zaś wyciszyłoby spekulacje na temat wyjścia Grecji ze Strefy Euro i przełożyłoby się na wzrost apetytu na ryzyko.

Do wyborów pozostało jednak jeszcze trochę czasu, jednak póki co rynki dobrze odbierają te sondaże. Pozytywnie zostały także przyjęte wyniki badania opinii publicznej w Irlandii, gdzie za 5 dni odbędzie się referendum ws. przyjęcia paktu fiskalnego. Irlandczycy mają zamiar opowiedzieć się za postanowieniami tego dokumentu. To dodatkowo może dziś wspierać byki, które będą walczyły o przełamanie oporu na 1,26. Mogą im w tym pomóc spore wzrosty na notowaniach kontrataków terminowych na europejskich indeksach giełdowych.

Czynnikami, które mogą natomiast ograniczać ruchy na północ są doniesienia z Hiszpanii, gdzie bank Bankia wystąpił do rządu o 19 mld EUR pomocy. Dodatkowo z uwagi na święto w Stanach Zjednoczonych wyłączeni z popołudniowego handlu będą amerykańscy inwestorzy, co może przekładać się na spadek aktywności notowań w drugiej części sesji. Dlatego też można sądzić, że europejskie byki będą chciały jak najszybciej sforsować silny opór na 1,26, co otworzyło by im drogę na wyższe poziomy.

Mocne otwarcie na złotym

Końcówka piątkowej sesji na krajowym rynku walutowym nie sprzyjała rodzimej walucie. Złoty po sporej przecenie wywołanej doniesieniami z Hiszpanii skonsolidował się blisko ostatnich szczytów. Dziś o poranku sytuacja wygląda już o wiele lepiej. Dobre wieści płynące z Grecji oraz Irlandii oraz test poziomu 1,26 na eurodolarze pozwoliły złotemu na mocne otwarcia. Kurs pary USD/PLN i EUR/PLN szybko zbliżyły się do piątkowych dołków, które wyznaczały istotne poziomy wsparcia. Wcześniejsze problemy z ich przebiciem dodatkowo wzmocniły ich znaczenie.

Jednak dziś na początku handlu na Starym Kontynencie niedźwiedziom z łatwością przyszło przebicie się niżej. W okolicy godziny 8:50 za dolara trzeba było zapłacić 3,44 zł, natomiast za euro 4,3390 zł. Dalsza aprecjacja rodzimej waluty będzie uzależniona od zachowania się szerokiego rynku. Jednak poprawiający się sentyment w połączeniu z rozbiciem istotnych poziomów daje szansę na rozbudowanie ruchu na południe i test kolejnych ważnych obszarów.

Bez danych na początek

Poniedziałkowe kalendarium nie zawiera żadnych istotnych danych makroekonomicznych.

Michał Mąkosa

FMC Management

Dowiedz się więcej na temat: końcówka | lepsze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »