Reklama

​Oczekiwana korekta na GPW

Piątkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły oczekiwaną korektę. Na otwarciu handlu rynek próbował szukać kontynuacji ostatniej fali wzrostowej, ale po niespełna trzydziestu minutach sesji popyt oddał pole i WIG20 wszedł w sześciogodzinną falę spadkową, która sprowadziła indeks z rejonu 2314 pkt. w rejon 2370 pkt.

Na ostatniej prostej GPW próbowała posilić się odbiciem na Wall Street, ale gra w korelacji z rynkami bazowymi dała zamknięcie bliskie dziennemu minimum. W finale WIG20 stracił 1,02 procent przy 1,08 mld złotych obrotu. Korekcyjny charakter sesji widać również po oddechu rynku. W WIG20 przeceniło się 16 walorów przy ledwie 3, które zdrożały. Jednak sesja nie zaszkodziła specjalnie obrazowi rynku w perspektywie tygodniowej, w której WIG20 zyskał 3,08 procent, co przekłada się na zwyżkę od początku roku o 5,13 procent.

Technicznie patrząc WIG20 zakończył tydzień pytaniem o głębokość potencjalnej korekty, która jawi się jako oczywista po przeszło 13-procentowej fali wzrostowej liczonej od poziomu 2144 pkt. Tylko dziś rynek testował wsparcie w rejonie 2370 pkt., gdzie należało oczekiwać pierwszej próby policzenia się podaży z popytem. Przebicie tego poziomu otworzy drogę w rejon 2300 pkt. Jednak patrząc na perspektywę tygodniową nie można już wykluczać scenariusza, w którym WIG20 jest w grze o testowanie szczytu hossy w rejonie 2480 pkt. i pokonanie strefy oporów 2500-2480 pkt. Szukając zmiennych, które mogą utrudnić rynkowi grę na bazie zmiennych lokalnych należy odnotować wrażliwość WIG20 na relację złotego z dolarem i generalnie kondycję dolara na rynkach światowych.
Nie bez znaczenia będzie również sezon publikacji wyników kwartalnych w USA, który zawsze rozlewa się dawką szumu technicznego po innych rynkach. Nie ma wątpliwości, iż Wall Street spotka się z wynikami rozgrzana wątpliwościami, co do przyszłości spółek technologicznych, więc nie braknie przestrzeni do zaskoczeń i reakcji, które będą generowały większą zmienność również w Warszawie. Adam Stańczak             

Reklama

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »