Oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy
Pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie co najmniej osiem miesięcy - ocenił wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha na łamach gazety "Wiestnik Biełnieftiechima". W kwietniu do magistrali trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.
"Nawet w ocenie ekspertów rosyjskich na oczyszczenie rurociągów Trasnieftu potrzebne jest co najmniej osiem miesięcy. Dopiero potem system Przyjaźń może pracować na normalnych mocach" - powiedział Wiariha branżowej gazecie. W poniedziałek wywiad cytuje agencja BiełTA.
Według białoruskiego specjalisty w ciągu najbliższego roku Przyjaźń będzie funkcjonować "na niepełnych mocach".
Wiariha zakomunikował również, że Homeltransnafta zamiesza udoskonalić procedury bezpieczeństwa magistrali, ponieważ o ile komunikacja z partnerami zadziałała prawidłowo, to reakcja na przekazaną przez Białoruś informację o zanieczyszczonej ropie nastąpiła z opóźnieniem.
"(W efekcie) gospodarki wielu krajów poniosły ogromne straty" - ocenił Wiariha. Jak wyjaśnił, natychmiastową reakcją powinno być wstrzymanie pompowania surowca, czego Rosja po informacji z Mińska nie zrobiła. "Przesył zanieczyszczonej ropy trwał pięć dni, a będziemy ją usuwać przez dwa miesiące, ponieważ maksymalna szybkość rewersu jest czterokrotnie niższa" - dodał.
Na łamach tej samej branżowej gazety wypowiedziała się wicedyrektor białoruskiego koncernu Biełnaftachim Swiatłana Huryna.
"W związku z dostawami zanieczyszczonej ropy w II kwartale 2019 r. białoruskie zakłady przetwórstwa ropy znalazły się w skrajnie ciężkiej sytuacji finansowej" - powiedziała wicedyrektor koncernu.
Mińsk i Moskwa są w trakcie negocjacji, dotyczących odszkodowań za straty poniesione przez Białoruś z powodu "brudnej ropy".
Wycenę strat prowadzi również polski operator Przyjaźni PERN, który z powodu skażenia wstrzymał odbiór surowca 24 kwietnia, a wznowił dopiero 9 czerwca.
19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.
W piątek Siergiej Andronow, wiceszef rosyjskiego operatora rurociągów koncernu Transnieft, cytowany przez agencję TASS, zapowiedział, że od 1 lipca Przyjaźń powinna działać w pełnym zakresie.
Z Mińska Justyna Prus
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.