Reklama

Odrabianie strat

Odnotowana wczoraj zdecydowana poprawa nastrojów rozpoczęła się wraz z wejściem na rynek europejskich inwestorów i w zasadzie nie była sprowokowana konkretną informacją - aukcja bonów w Hiszpanii i niemiecki ZEW bardziej wpisały się w te nastroje. W trakcie sesji w USA silne odbił kurs Apple i w rezultacie odreagowanie było bardzo silne. Jednak jak na razie powodów do diametralnej zmiany sytuacji rynkowej nie ma - kluczowe dane poznamy w czwartek i piątek.

Hiszpanie sprzedali bony, kluczowy test w czwartek

Hiszpania sprzedała we wtorek roczne i półtoraroczne bony skarbowe. Madryt sprzedał bony o wartości prawie 3,2 mld EUR, czyli powyżej górnego limitu oferty na poziomie 3 mld EUR. Rentowność 12-miesięcznych bonów wzrosła do 2,623 proc. z 1,418 proc. miesiąc wcześniej, a rentowność 18-miesięcznych bonów wzrosła do 3,11 proc. z 1,711 proc. Trudno zatem tę aukcję uznać za sukces mając na uwadze, że jeszcze niedawno włoskie czy hiszpańskie bony odzyskiwały blask instrumentów bez ryzyka, co jak widać było przejściowym efektem operacji EBC. Testem dla rynku będzie czwartkowa aukcja obligacji 2- i 10-letnich.

ZEW w górę

Reklama

W kwietniu indeks klimatu gospodarczego w Niemczech ZEW odnotował lekki wzrost do 23,4 pkt. z 22,3 pkt. w marcu. Dane pozytywnie zaskoczyły, gdyż po słabym marcowym PMI rynek oczekiwał spadku indeksu do 20 pkt. ZEW uważany jest jednak za najmniej istotny z niemieckich indykatorów. Indeks Ifo zostanie opublikowany w piątek, zaś PMI w poniedziałek.

Przyzwoite wyniki spółek technologicznych

Intel i IBM to dwie najważniejsze spółki, które wczoraj publikowały raporty kwartalne. W obydwu przypadkach zysk na akcję po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych okazał się wyższy od oczekiwań. Intel pokazał zysk na akcję 56 c wobec oczekiwanych przez rynek 50 c przy przychodach 12,91 mld USD (konsensus 12,85 USD). W przypadku IBM było to 2,78 USD i 24,7 mld USD wobec oczekiwań 2,66 USD i 24,8 mld USD. W obydwu przypadkach są to raczej niewielkie zmiany w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - Intel pokazał wyższe przychody, ale niższy zysk, zaś IBM odwrotnie. Warto odnotować, iż pomimo niezłych wyników oraz generalnie optymistycznego przekazu ze strony Intela co do kolejnych kwartałów (na co rynek często zwracał uwagę) akcje spółek taniały w handlu posesyjnym. Dziś przed sesją wyniki BNY Mellon, zaś po sesji AmEx.

Pogłębia się spadek cen nieruchomości w Chinach

Roczna dynamika cen na rynku wtórnym w 5 największych chińskich aglomeracjach wyniosła -1,9 proc., co oznacza, że ceny spadały w szybszym tempie niż w marcu (-1,7 proc.) pomimo bardziej korzystnej bazy odniesienia. Spadek cen to efekt ciągle rosnących inwestycji przy malejącym popycie, o czym pisaliśmy w komentarzu w poprzedni piątek.

Na wykresach:

S&P500 (kontrakt), H4 - silne wzrosty na kontrakcie na indeks S&P500 wpisują się w schemat korekcyjny po dynamicznych spadkach z początku miesiąca; próby odbicia z drugiej połowy ubiegłego tygodnia i ta wczorajsza układają się w klasyczny schemat korekty abc, po której mogłaby nastąpić kolejna fala impulsu spadkowego; natomiast potwierdzeniem takiego scenariusza będzie dopiero spadek poniżej linii poprowadzonej po minimach; natomiast opory to górne ograniczenie korekcyjnego kanału wzrostowego oraz poziom 1386 pkt. (wcześniejsza linia szyi podwójnego szczytu).

USDJPY, H4 - wyraźna poprawa nastrojów rynkowych zdecydowanie poprawiła pozycję byków na rynku UJ; kupującym udało się nie tylko wydostać górą z dość dynamicznego kanału spadkowego, ale także wrócić od wcześniejszego - bardziej łagodnego - kanału spadkowego; pierwszym oporem jest poziom 81,90 USD, kolejnym zaś górne ograniczenie kanału.

Eurostoxx50 (kontrakt), H4 - pierwszą większą próbę odbicia od miesiąca mamy na indeksie największych europejskich spółek (EU50 na platformie XTB). W efekcie cena zbliża się do linii trendu spadkowego, której przełamanie mogłoby pomóc w wyrysowaniu większej i dłuższej korekty wzrostowej; bardzo duże nachylenie tej linii zwiększa szansę na jej przełamanie

Przemysław Kwiecień

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: strata | w Hiszpanii | straty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »