Reklama

OPEC+ rozważa cięcie wydobycia ropy o 2 mln b/d na listopad

Jak podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) rozważają zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie na listopad.

Agencja Bloomberg podała, że delegaci na szczyt OPEC+ poinformowali, że grupa na środowym posiedzeniu może przedyskutować cięcie tego rozmiaru oraz mniejsze redukcje od 1 miliona do 1,5 miliona baryłek dziennie. Jeden z delegatów powiedział, że wszelkie ograniczenia wykorzystywałyby istniejące poziomy bazowe do pomiaru wkładu każdego kraju. Na poprzednim posiedzeniu OPEC+ uzgodniła zwiększenie cięcia o 100 tys. b/d.

Kilku członków organizacji już pompuje ropę znacznie poniżej limitów, co oznacza, że mogą automatycznie dostosować się do nowego limitu bez konieczności ograniczania produkcji. Może to nadal skutkować największą redukcją produkcji kartelu od czasu głębokich cięć uzgodnionych na początku pandemii Covid-19 w 2020 r., ale rzeczywisty wpływ na globalną podaż ropy może być znacznie mniejszy.

Reklama

Zmniejszenie produkcji o tę wielkość, gdyby miało być uzgodnione w środę na spotkaniu Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej i jej sojuszników w Wiedniu, odzwierciedlałoby skalę obaw grupy producenckiej, że światowa gospodarka spowalnia w obliczu szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej. Wcześniej media podawały, że OPEC+ rozważa zmniejszenie produkcji 1 mln b/d.

W III kw. cena ropy spadła o 25 proc. w reakcji na osłabienie popytu na paliwa po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna przystąpiła do agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej, aby zapanować nad historycznie wysoką inflacją. Na początku tego roku ropa Brent poszybowała powyżej 125 dolarów za baryłkę po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

ROPA CRUDE

81,19 -0,03 -0,04% akt.: 02.12.2022, 01:32
  • Max 81,53
  • Min 81,11
  • Stopa zwrotu - 1T 3,93%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,56%
  • Stopa zwrotu - 3M -9,41%
  • Stopa zwrotu - 6M -30,17%
  • Stopa zwrotu - 1R 20,24%
  • Stopa zwrotu - 2R 78,67%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Sojusz 23 krajów OPEC+, kierowany przez Arabię Saudyjską, miał do końca września zakończyć przywracanie tej kwoty produkcji ropy, którą wstrzymano podczas pandemii ze względu na osłabienie popytu na paliwa. Z powodu pandemii w marcu 2020 r. cena ropy gwałtownie się załamała. OPEC+ podjął wówczas decyzję o ograniczeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie.  

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 89,95 USD za baryłkę, po wzroście o 3,45 proc., a listopadowe futures na Brent zwyżkują o 3,74 proc. do 96,49 USD/b. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »