Reklama

Optymistyczne nastroje na rynku

Środowa sesja na rynkach finansowych przyniosła kontynuację dobrych nastrojów inwestycyjnych. Europejskie giełdy odnotowywały solidne wzrosty, z kolei notowania euro nie tylko odrobiły straty z początku tygodnia w relacji do dolara, ale wyszły nawet na nowe tegoroczne szczyty.

Kurs EUR/USD około południa wzrósł dziś do poziomu 1,4546, po czym notowania głównej pary walutowej w kolejnych godzinach konsolidowały się powyżej 1,4500. Wczoraj pozytywnie na nastroje wpłynęły dobre dane z amerykańskich spółek. Z kolei dziś optymizm wśród inwestorów zwiększony został przez udaną aukcję bonów skarbowych Hiszpanii, co w dużej mierze stało się przyczyną umocnienia euro.

Zaplanowane na dziś publikacje makroekonomiczne wywarły mniej istotny wpływ na kurs głównej pary walutowej. O godzinie 16:00 miał miejsce odczyt danych z amerykańskie rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w marcu do poziomu 5,1 mln, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 5 mln.

Reklama

Drożejące złoto, którego cena przekroczyła dziś barierę 1500 USD za uncję, ustanawiając nowe historyczne maksimum stało się główną przyczyną umocnienia dolara australijskiego w relacji do amerykańskiej waluty. Kurs AUD/USD wzrósł dziś do poziomu 1,0686, czyli 29-letniego maksimum.

Pozytywne nastroje na rynku sprzyjają również notowaniom złotego. Kurs EUR/PLN spadł dziś do poziomu 3,9600. Z kolei złoty w relacji do dolara umocnił się do poziomu 2,7230. Obecne na nastroje do rynku stanowią świetne środowisko dla dalszej aprecjacji złotego. O godzinie 14:00 opublikowane zostały dziś dane na temat inflacji bazowej konsumentów, która wzrosła w marcu do poziomu 2 proc. r/r, oczekiwano 1,8 proc. r/r. Lekkie przyśpieszenie tempa wzrostu cen z wyłączeniem cen żywności i energii stanowić może argument za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w celu zdławienia presji inflacyjnej.

Michał Fronc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »