Reklama

Ostrożne zwyżki na otwarciu

Inwestorzy mogą kupować akcje licząc na efekty rozmów władz Ukrainy z separatystami lub w nadziei na decyzje banków centralnych. Najbardziej prawdopodobna wydaje się zmiana stóp procentowych w Polsce, o czym RPP zadecyduje w środę.

Inwestorzy mogą kupować akcje licząc na efekty rozmów władz Ukrainy z separatystami lub w nadziei na decyzje banków centralnych.
Najbardziej prawdopodobna wydaje się zmiana stóp procentowych w Polsce, o czym RPP zadecyduje w środę.

Z porannych komentarzy analityków i ekonomistów wynika, że nie oczekują oni bynajmniej po EBC przeprowadzenia nowych działań w celu pobudzenia gospodarki i wzrostu cen. Nadal nie jest jasne czy EBC mógłby przeprowadzić skup papierów zabezpieczonych np. obligacjami skarbowymi południa, zresztą rentowności Hiszpanii, Włoch czy Portugalii są na tyle niskie, że trudno jednoznacznie ocenić korzyści z ewentualnego nowego działania EBC. W każdym razie analitycy spodziewają się raczej podtrzymania gołębiej retoryki, ale nic ponadto.

Inwestorom taki stan może odpowiadać, biorąc pod uwagę miejsce, w którym znajdują się rynki. Korekta sierpniowych wzrostów może przybrać formę ruchu bocznego, któremu sprzyjałyby niezbyt dynamiczne zmiany w otoczeniu gospodarczym.

Reklama

Dziś jednak notowania rozpoczęły się od wzrostów na giełdach azjatyckich (za wyjątkiem Kospi, który stracił 0,8 proc. ściągany przez spadające notowania Samsunga i Hyundaia). Nikkei wzrósł 1,2 proc., zaś indeks giełdy w Szanghaju zyskiwał 1,3 proc. na pół godziny przed końcem notowań i znajdował się na najwyższym poziomie w tym roku.

Zachowanie indeksów azjatyckich w połączeniu z nadziejami na powodzenie rokowań pokojowych na Ukrainie wystarczyło do udanego otwarcia notowań w Europie, a najmocniejszy jest w pierwszych minutach handlu WIG20, zyskujący 0,5 proc. W szerszym kontekście to jednak nadal tylko ruch w ramach trendu bocznego trwającego przez cały 2014 rok, lub - jeśli spojrzeć szerzej - od dwóch lat.

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »