Ostrożny optymizm

Notowania kontraktów wyszły wczoraj ponad granicę ruchu bocznego. Sygnał ten budzi jednak uzasadnione wątpliwości i z wnioskami lepiej wstrzymać się do zakończenia dzisiejszej sesji. Zwłaszcza, że nastroje globalne są niepewne.

Notowania kontraktów wyszły wczoraj ponad granicę ruchu bocznego. Sygnał ten budzi jednak uzasadnione wątpliwości i z wnioskami lepiej wstrzymać się do zakończenia dzisiejszej sesji. Zwłaszcza, że nastroje globalne są niepewne.

Ponad 2340pkt

W poniedziałek rynek zatrzymał się dokładnie na poziomie 2340pkt., który wyznacza górną granice ponad miesięcznego ruchu bocznego. Wczorajsze notowania upłynęły na testowaniu tego oporu. GPW od rana wykazywała chęć do wzrostów, ale hamowały ją korekcyjne nastroje panujące na innych europejskich parkietach. Ostatecznie sesja zakończyła się tuż ponad spornym poziomem, na 2345pkt.

Sygnał ze znakiem zapytania

Wyjście ponad 2340pkt. odczytać można jako średnioterminowy sygnał kupna. Taki sygnał pojawił się też na dziennym MACD (pod wykresem). Wczorajszy ruch budzi jednak uzasadnione wątpliwości. Zabrakło dynamiki i poparcia w wysokich obrotach. Końcowy zysk to 0,3%, a obrót na WIG20 wyniósł zaledwie 700 mln zł. Wyglądało to nie jak zdecydowane i pewne wybicie, a raczej chwilowe naruszenie oporu. Dlatego z oceną sytuacji i prognozami lepiej jeszcze zaczekać. Stawka jest duża. Przypomnijmy, że gra toczy się o ok. 100pkt. Tyle bowiem może liczyć nowa fala wzrostów, lub odejście ku podstawie układu bocznego (2236-2247pkt.).

Reklama

Ostrożność jest tym bardziej na miejscu, że sentyment globalny nie sprzyja szybkim wzrostom. Giełdy europejskie wciąż znajdują się w fazie łagodnej korekty. Wall Street wczoraj wyraźnie się cofnęła, reagując niezadowoleniem na odroczenie głosowania w Senacie nad zniesieniem Obamacare.

Dzisiejsza sesja może wiele wyjaśnić

Z tego powodu dziś zaczniemy od spadków i kurs wróci prawdopodobnie pod 2340pkt. Niższe wsparcia wyznaczają wczorajsze minima (2330pkt.) i luka z poniedziałkowego otwarcia (2315pkt.). Jeżeli popyt zdoła je wybronić, utrzyma przewagę techniczną. Jeśli jednak wsparcia zaczną pękać, wątpliwości będą narastać. Mocnym potwierdzeniem sygnału kupna byłoby analogiczne wybicie na WIG20. Granicę układu bocznego na wykresie indeksu wyznacza poziom 2363pkt.

Maciej Szmigel

analityk inwestycyjny, Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: kontrakty terminowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »