Reklama

Paliwa pod presją taniejącej ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie odbiły. Surowiec raczej nie odrobi strat z poprzednich dni, gdy jego cena spadła o 4,2 proc. Ropa może wkrótce testować 40 USD za baryłkę WTI - podają maklerzy. Prognozy sa jednak bardziej pesymistyczne, mówi się o 30 USD za baryłkę.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,87 USD, po zwyżce o 13 centów.

Reklama

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 13 centów do 45,35 USD za baryłkę.

Na rynkach nadal obawy o to, że wyższa produkcja ropy w USA i Libii "zniweluje" działania OPEC, które obniżają dostawy.

Produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 20.000 baryłek dziennie do 9,35 mln b/d i jest najwyższa od sierpnia 2015 r. - wynika z danych Departamentu Energii USA (DoE).

Na rynki paliw dociera też coraz więcej ropy z Libii - kraj ten pompuje obecnie najwięcej ropy od 4 lat. Rezerwy ropy składowane na tankowcach są zaś obecnie najwyższe od początku 2017 roku.

"Na rynkach mamy wzrost produkcji ropy w USA pomimo, że ceny surowca są coraz niższe" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

"Jeśli nie będzie tygodniowego spadku wskaźników dotyczących produkcji ropy to jest realna groźba testowania na giełdach paliw 40 dolarów za baryłkę WTI" - dodaje.

Starania producentów ropy z OPEC, które miały spowodować wzrosty cen ropy, na niewiele się zdają - trudno jest powstrzymać spadki notowań surowca.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Porozumienie to nie obejmuje m.in. Libii.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

W czwartek ropa w USA zdrożała o 21 centów do 42,74 USD za baryłkę, po spadku w ciągu poprzednich 3 sesji o 4,9 proc.

Cena ropy może spaść do 30 dolarów za baryłkę - ostrzegają eksperci, a wśród nich Paul Ciana, strateg techniczny Bank of America Merrill Lynch.

"Notowania ropy pozostają w trendzie spadkowym i jest ryzyko zniżki cen surowca do 30 dolarów za baryłkę" - pisze w nocie Paul Ciana.

Ropa naftowa zdrożała w lutym 2017 roku w pobliże 54 dolarów za baryłkę, ale od tego czasu straciła już 20 proc. To najgorszy wynik dla surowca za pierwsze 6 miesięcy roku od 1997 r. Pomimo starań producentów ropy z OPEC, które miały spowodować wzrosty cen ropy, wygląda na to, że na razie nic nie jest w stanie powstrzymać spadku notowań surowca.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Porozumienie to nie obejmuje m.in. Libii. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Kraje OPEC i producenci spoza kartelu wywiązywały się w maju z przyjętych zobowiązań o mniejszych dostawach w 106 procentach. "Pomimo tego spadek cen ropy wydaje się być nie do zatrzymania" - wskazuje analityk rynku surowców w Julius Baer - Carsten Menke.

Ropa na ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów do 44,75 USD/b. W środę WTI staniała o 2,3 proc., a Brent straciła 2,6 proc.

PEŁNE NOTOWANIE SUROWCÓW

Dowiedz się więcej na temat: cena ropy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »