Reklama

Podwyżka stóp potwierdza obawy przed inflacją

Zawęża się dysproporcja pomiędzy optymistami i pesymistami na amerykańskim parkiecie, ale wciąż odbywa się to przede wszystkim za sprawą topniejącego odsetka tych pierwszych.

Zawęża się dysproporcja pomiędzy optymistami i pesymistami na amerykańskim parkiecie, ale wciąż odbywa się to przede wszystkim za sprawą topniejącego odsetka tych pierwszych.

Najnowszy odczyt indeksu Investors Intelligence, obrazującego nastawienie do rynku akcji autorów najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych w USA, byków jest już tylko 40,9% wobec blisko 55% 5 tygodni temu. Natomiast niedźwiedzi w tym czasie przybyło znacznie mniej. Teraz jest ich 22,6% wobec 16,5% 5 tygodni wcześniej. To oznacza, że wciąż spora grupa inwestorów pozostaje na pozycjach niezdecydowanych. Stąd w dalszym ciągu bardzo ważnym pytaniem z punktu widzenia koniunktury giełdowej to do której strony ci niezdecydowani się dołączą. Pogarszająca się w ostatnich dniach koniunktura na najważniejszych parkietach skłania do oczekiwania, że zwiększać się będzie grono pesymistów, presję zniżkową na giełdach.

Reklama

Ciekawa była reakcja polskich obligacji na wczorajszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Podniosła ona jednak stopy procentowe, co mimo tego, że był to spodziewany krok, zostało odebrane jako potwierdzenie dużych obaw RPP przed inflacją. W efekcie w górę poszła rentowność 2-latek, ale 10-latki nie ucierpiały. To pokazuje coraz większy rozdźwięk pomiędzy czynnikami rzutującymi na krótki i długi koniec krzywej rentowności. Na krótki koniec oddziałują kwestie związane z polityką pieniężną, na długi ― postrzeganie ryzyka przez inwestorów (spadek giełdy sprzyja zatem obligacjom). Dziś decyzje w sprawie stóp podejmą Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny, ale tu zmiany nie są oczekiwane.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Na amerykańskiej giełdzie w dalszym ciągu duży pozostaje obóz niezdecydowanych, który gdy zacznie spadać zintensyfikuje trend giełdowy

Choć RPP nie zaskoczyła, to kolejna podwyżka stóp została odebrana jako potwierdzenie problemów z inflacją w naszym kraju

Rynki nieruchomości

Z ankiety przeprowadzonej przez Genworth Financial wynika, że ponad połowa obecnych i przyszłych posiadaczy kredytów hipotecznych w USA, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii pesymistycznie postrzega perspektywy gospodarcze oraz swoje finanse osobiste. Najlepsza pod tym względem sytuacja jest Indiach, Kanadzie oraz Australii. Co ciekawe, mimo pesymistycznego spoglądania w przyszłość ponad 80% Amerykanów nie widzi problemów z obsługą zobowiązań. W Irlandii oraz USA ponad 60% badanych twierdzi, że spadek cen oraz duża podaż mieszkań tworzą dogodne warunki do ich kupna. Dla porównania w Indiach odsetek ten to jedynie 6%.

Poprawia się sytuacja na japońskim rynku nieruchomości komercyjnych, który ucierpiał po trzęsieniu ziemi. W maju odsetek niewynajętych biurowych w Tokio spadł drugi kolejny miesiąc. W minionym miesiącu wyniósł 8,88% wobec 8,92% w kwietniu. W marcu sięgał on rekordowych 9,19%Średni koszt wynajmu biura w głównych dzielnicach Tokio to 217 USD za jednostkę tsubo (3,3m2).

Zespół Analiz

Home Broker

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »